Pět a půl tisíce na startu víkendových závodů

22.10.2017 Petr Klimpl

Na třetí víkend v říjnu bylo připraveno 10 oblastních závodů, na kterých běželo 5517 závodníků.

Sobota

OK Kamenice připravila pro závodníky z Prahy a středních Čech závod na krátké trati s centrem na louce v osadě Vavřetice (obec Babice). Běželo se na mapě Valnovka (1:10000, autor Roman Horký). Tratě postavil Boris Navrátil v kopcovitém terénu, který byl bohatý na porostové a místy terénní detaily. V ženách vyhrála Dominika Plochová (DKP), která o tři sekundy porazila Barboru Baldrianovou (VSP), třetí místo obsadila Ivana Fujáčková (SJC). V mužích byl první Jan Procházka (PGP), s minutovou ztrátou obsadili druhé a třetí místo Jakub Glonek (AOP) a Šimon Navrátil (PGP).

V Ještědské oblasti se běžela klasická trať za pořadatelství Slavie Liberec orienteering. Centrem byl Liberec-Karlinky, stavitelé tratí Jana Kolaja Ehlerová a Tomáš Kopec měli k dispozici mapu podhorské lesa se středně hustou sítí cest, kterou připravil Miroslav Horáček. V ženách byla nejlepší Barbora Svobodová (TJN), přes čtyři minuty zpět zůstala druhá Alena Neradová (LIT), další tři minuty zpět pak Petra Pavlovcová (TUR). V mužích si pro vítězství doběhl Tomáš Dlabaja (TUR), skoro čtyři a půl minuty zpět zůstal druhý Jan Beneš (SJC), třetí byl Vojtěch Peterka (LLI) se ztrátou 6 minutu za vítězem.

Východočeský pohár pokračoval krátkou tratí, kterou nachystali pořadatelé z KOB Choceň do lesa u Prochod (Újezd u Chocně). Centrem byla louka u rybníka Svatba, podle kterého byla pojmenována i mapa, na které se běželo (autoři Jan Sháněl a Jiří Švadlena). Terén závodu byl téměř rovný s hustou sítí cest, les byl většinou jehličnatý, porostově velmi rozmanitý, střídaly se v něm velmi rychlé pasáže se sníženou průchodností. Tratě postavil Jan Sháněl. V ženách si pro vítězství doběhla jičínská dorostenka Róza Vejražková, tři sekundy za ní skončila Helena Randáková (VRL), třetí byla další jičínská dorostenka Nikola Zlámalová. V mužích byl nejrychlejší Daniel Vandas (PHK), tři minuty za ní skončil Petr Losman (PHK), dalších 20 sekund zpět zůstal Jeroným Kamenický (OSN).

Liga Vysočiny měla na pořadu klasickou trať na mapě Kobylí kopec (1:10000, hlavní kartograf Martin Kratochvíl). Pořadatelé z Oddílu orientačního běhu Třebíč situovali centrum do turistické základny Podheraltice. Stavitel tratí Miroslav Orálek měl k dispozici pestrý, různorodý terén s poměrně hustou sítí cest v nadmořské výšce cca 550 - 670 m n. m., kde byly porostové detaily, místy hustníky a podrost. VB ženách suverénně vyhrála Alena Voborníková (CTB), s velkým odstupem skončila na druhém místě Iva Kopáčková a na třetím místě Lucie Ondráčková (obě CHT). Na trati H21 byl nejrychlejší dorostenec Petr Čech (SJI), o 12 sekund byl pomalejší další závodník SJI Vojtěch Vacek, dvě minuty na vítěze ztratil třetí Jan Kopáček (CHT).

V Moravskoslezském kraji uspořádal Sportovní klub orientačního běhu Ostrava klasickou trať na mapě Janáčkova vyhlídka (mapovali Miroslav Sikora, Jindřich Hostaš a Josef Juřeník). Běželo se v horském terénu, který byl svažitý, se střední hustotou cest, různorodým porostem a místy velmi kamenitou podložkou. Centrem byla Hospůdka na Koupališti v Hukvaldech, tratě postavil Tomáš Vavřík. V ženách byla první Marie Procházková (SOP), s velkou ztrátou skončily na druhém místě Zuzana Sukeníková (KRN) a na třetím Soňa Létalová (SFM). V mužích těsně vyhrál Filip Hadač (AOP), jen tři sekundy za ním skončil druhý Pavel Rychlý (KRN), třetí Petr Pospíšil měl už odstup větší.

V Hanácké oblasti byl pořadatelem závodu na krátké trati Magnus Orienteering, centrem byla Ruda nad Moravou, tratě připravil Jakub Kašpar na mapě Holubárna (hlavní kartograf), běželo se kopcovitém terénu, kde byl smíšený les, bylo tam množství skalek a kamenů a střední hustota komunikací. V ženách vyhrála dorostenka Vlaďka Raclavská (UOL), minutu za ní na druhém a třetím místě skončily Štěpánka Staňková (TSU) a Lenka Křečková (ASU). V mužích byl nejrychlejší Jan Flašar (PGP), minutu a půl za ním byl Daniel Tomanek (KSU), třetí skončil Ondřej Šrámek (KSU).

Ve Valašské oblasti upořádal Sportovní klub orientačního běhu Zlín krátkou trať s centrem ve Zlíně – Podhoří (základní škola Mikoláše Alše), tratě vedly ve zvlněném, středně členitý terénu, kde byl smíšený les, střední hustota komunikací, většinou dobrá viditelnost, místy podrost. Stavitelka tratí Iva Kavánková měla k dispozici mapu Za Majákem (autor Bohumil Háj). V ženách byla nejlepší dorostenka Michaela Dittrichová (SKM), 41 sekund zpět zůstala druhá Daniela Kůstková (VIC), třetí místo obsadila Renata Michálková (LCE). Mezi muži byl nejlepší Radovan Čech (TBM), dvě minuty zpět byl Josef Hubáček (LCE), třetí místo obsadil Marek Cahel (LCE).

Jihomoravská oblast měla svůj oblastní závod v Kuničkách, kam pozvali závodníky pořadatelé z SK Radioklub Blansko. Běžela se klasická trať, kterou postavili Michal Henek a Jaroslav Jalový na mapě Hálije (mapoval Karel Truhlář) v kopcovitém terénu, který byl porostově pestrý s množstvím terénních detailů. V ženách vládly závodnice ZBM . jasně vyhrála Magdaléna Tužilová před Markétou Tesařovou a Natalií Hiklovou. V mužích s přehledem vyhrál Stanislav Mokrý (ZBM), čtyři minuty zpět zůstal druhý Petr Palát (ZBM) a šest minut pak třetí Radim Perknovský (JPV).

Neděle

Druhý víkendový závod uspořádal OK Kamenice pro Prahu a střední Čechy, opět se běžela krátká trať s centrem na louce v osadě Vavřetice (obec Babice). Tentokrát na mapě Gabrhele (autor Roman Horký), tratě připravil Vojtěch Kettner (kopcovitý terén, který byl bohatý na porostové a místy terénní detaily). V ženách byla první Kateřina Mullis (DKP), Zuzana Kožinová a Eliška Sieglová (obě PGP), které obsadily druhé a třetí místo, měl ztrátu necelé dvě minuty. V mužích si pro vítězství doběhl Jan Mrázek (SJC), necelou minutu zpět zůstal druhý Jakub Makovský (TAP), třetí skončil Tomáš Fibír (FSP).

Žebříček Ještědské oblasti připravil SOK Turnov s centrem ve Skokovech. Běžela se krátká trať na mapě Skokovy 2014, ve středně kopcovitý terénu s množstvím pískovcových skal. Tratě postavili Tomáš Zakouřil a Pavel Žemlík. Mezi ženami s přehledem vyhrála Anna Štičková (LLI), druhá Gabriela Hiršová (ZBM) měla ztrátu tři a půl minuty, třetí Petra Pavlovcová (TUR) měla ztrátu ještě o minutu větší. V mužích byl první Tomáš Kolařík (BOR), který za sebou nechal o 9 sekund druhého Matouše Fürsta (LLI), dalších 50 sekund ztratil třetí Filip Wolf (TUR).

Vedle oblastních žebříčků se běžely i 25. ročník Rodinných štafet (neoficiálního mistrovství republiky rodinných klanů). Téměř stovku štafet čekaly tratě ve Vrbatově Kostelci z dílny dua Karel Haas a Jan Kaplan v údolí potoka Žejbro s prudkými svahy s občasnými kamennými/skalnatými objekty (při trvalém dešti to tam hodně směkalo); v druhé části pak byl pěkný, porostově i podrostově rozmanitý svažitý les podhůří Železných hor. Pro vítězství si doběhla štafeta Klusáčků (Matěj, Martin a Honza), na druhém místě skončili Staři-Kozáci a třetí byli Mokří.