Poslední dubnový víkend v oblastech

30.4.2018 Petr Klimpl

Poslední dubnový víkend byl bohatý na závody v oblastech.

Pátek

• První etapou začal 3-etapový Jarní trojúhelník 2018, který uspořádal MLOK Mariánské Lázně. Centrem závodu ve sprintu (současně to bylo i Mistrovství Západočeské oblasti ve sprintu) byl plochodrážní stadión v Mariánských Lázních, stavitel trati Luděk Bartoš připravil tratě na mapě Viadukt od Josefa Miloty ve velmi odlišných druzích terénu - lázeňský park, vilová zástavba, sportovní areál, přírodní areál s dětskými hřišti, les včetně hustníků a bažin, některé kategorie probíhají potokem. Běžely necelé tři stovky závodníků. V ženách vyhrála Barbora Šiková (LPM), která porazilo druhou Barboru Baldriánovou (VSP) o 1:48 min., třetí skončila Vendula Ryšavá (PGP). V mužích si pro vítězství doběhl dorostenec Michal Bořánek (SSU), o 40 sekund byl pomalejší druhý Jiří Vištejn (LPM), třetí skončil Tomáš Petras (VAM).

Sobota

• V jižních Čechách proběhla dvě oblastní mistrovství - dopoledne ve sprintu, odpoledne pak ve štafetách. Dopolední závod ve sprintu uspořádal Sokol Křemže s centrem u tělocvičny TJ Sokol Křemže, stavitel tratí Josef Rychtecký měl k dispozici mapu Křemže (1:5000), kde byla městská zástavba, parky a okolí městské zástavby. Odpolední štafety připravili pořadatelé z SC vebr-sport také v Křemži. Vzhledem k nesouladu u nastavení času na cílových kontrolách a chybnému označení nepřekonatelné překážky v prostoru před sběrnou kontrolou rozhodla jury ukončit závod ve všech kategoriích na kontrole předcházející sběrné kontrole. V ženách vyhrála Pavla Hulcová (KSH) s náskokem 42 sekund před Lenkou Mikovou (VCB), třetí byla Martina Teringlová (VCB). V mužích si pro vítězství doběhl Lukáš Šmahel (OPI), který o 42 sekund porazil druhého Radka Teringla (VCB), třetí skončil Ivo Šafařík (OPI). Běželo něco nad 100 závodníků. Stavitelé tratí Josef Rychtecký a Jiří Vébr použili stejnou mapu jako ve sprintu (běželo se ve stejném prostoru). V mužích i ženách vyhrály štafety VCB (Eva Veselá, Monika Votíková, Martina Teringlová, resp. Radek Teringl, Josef Hejzlar, Radek Janošík.
  • Jarní trojúhelník v západních Čechách pokračoval druhou etapou s centrem Jedlové (areál U Mlýna). Běžela se klasická trať, mapu Kameniště připravili Josef Milota, Jan Michalec, Jan Macura, Jaroslav Macura, Luděk Bartoš a Michal Škroch, tratě postavil Lukáš Pivec v lese, který byl místy podmáčený, kopcovitý, a kde byla rozdílná průběžnost. Mezi ženami byla nejrychlejší Barbora Baldrianová (VSP), o necelé 3 minuty zpět zůstala druhá Vendula Ryšavá (PGP), třetí skončila Tereza Kinkorová. V mužích stejně jako v pátek vyhrál Michal Bořánek (SSU) před Jiřím Vištejnem (LPM), rozdíl mezi nimi šest minut, třetí místo obsadil Ondřej Vodrážka (VPM). Běželo 406 závodníků.
  • Ve Východočeské oblasti pořádal dva závody OK Lokomotiva Pardubice. Dopoledne byl závod Východočeského poháru na krátké trati, centrum bylo v Semtěši, mapu Semtěš připravil Petr Mareček, stavitel tratí Tomáš Udržal měl k dispozici rovinatý les s jedním svahem, kde se vyskytovaly kamenné srázky a terénní detaily; les byl porostově velmi různorodý. Běželo přes devět stovek závodníků. V ženách vyhrála naprosto jasně Helena Randáková (VRL), druhá skoro s pětiminutovou ztrátou skončila Monika Šmidrkalová (NPA), třetí místo obsadila Zuzana Hermanová (LPU). V mužích vyhrál Daniel Vandas (PHK), který o více než dvě minuzy za sebou nechal druhého Jana Flašara (PGP), dalších 22 sekund zpět zůstala Petr Vítek (PHK). Odpoledne se závodníci přesunuli do Heřmanova Městce (centrum bylo v pěkném areálu DDM Ježkovka), kde proběhlo Mistrovství Vč. oblasti ve sprintu. Běželo se na mapě Heřmanův Městec, kterou připravil Petr Fiala, ten postavil i tratě, které vedly v zámeckém lesoparku převážně s travnatým povrchem (tráva byla dost vysoká) a v městské zástavbě (tam se dostaly jen delší tratě), v zámeckém lesoparku bylo mírné převýšení a krátké prudké svahy (absolutní převýšení v terénu 45 m). Za velmi teplého slunečného počasí běželo přes 750 závodníků. V mužích si stejně jako dopoledne pro vítězství doběhl Daniel Vandas (PHK), druhý se ztrátou 29 sekund skončil Petr Remeš (SHK) a třetí byl Jan Flašar (PGP), který na vítěze ztratil 50 sekund. V ženách si pro vítězství doběhla Kamila Gregorová (CTB), o půl minuty pomalejší byla druhá Tereza Novotná (PHK), třetí Pavla Horová (LPU) měla odstup za vítězkou 69 sekund.
  • Na Vysočině pokračovala Liga Vysočiny klasickou tratí v Lučici (pořádala Jiskra Havlíčkův Brod). Stavitel tratí Vladislav Hrstka měl k dispozici mapu Žižkova studánka (autor Petr Mareček), tratě pro 376 závodníků vedly klasickým vysočinským terénem, kde byla hustá síť komunikací, řada kamenů a melioračních rýh, les byl převážně jehličnatý, porostově velice pestrý, průchodnost spíše dobrá a střední. V ženách vyhrála Tereza Čechová (KAM), o šest minut zpět na druhém místě byla Kamila Gregorová (CTB), třetí místo obsadila Alena Rosecká (PZR), v mužích vyhrál Luboš Matějů (PGP), který o 29 sekund porazil druhého Martina Baiera (TUR), třetí místo obsadil Jan Klusáček (ZBM).
  • V Moravskoslezském kraji se běžela krátká trať, kterou připravil Orientační běh Havířov. Centrem byla Karviná, místní část Mizerov, tratě postavil Zdeněk Juračka ve smíšeném lese, který byl dříve nepřístupný (bývalý vojenský prostor) s řadou údolí, místy dost strmých; průběžnost dobrá, v místech s podrostem pak mírně ztížená; v lese se vyskytovaly četná prameniště a klikatící se potůčky. Mapu Černý les mapoval Zdeněk Jakobi, revizi provedl Zdeněk Juračka. V ženách vyhrála Soňa Létalová (SFM) těsně před Terezou Polákovou (SOP) - rozdíl byl mezi nimi 16 sekund, třetí Pavlína Rychlá měla odstup na vítězku 2:20 min. V mužích byl nejrychlejší dorostenec Sebastian Filipek (TRI), 40 sekund zpět zůstal na druhém místě Jiří Vlach (AOV), ještě o 4 sekundy pomalejší byl třetí Elmar Montero Cárceles (MOV). Běželo 273 závodníků.
  • V Hanácké oblasti se běželo mistrovství oblasti na krátké trati, které uspořádal KOB Konice. Centrum závodu bylo na hřišti v Runářově, připravena je mapa Bukovina (hlavní kartograf Zdeněk Rajnošek). Tratě postavil Josef Procházka v mírně kopcovitém terénu, který byl dobře průběžný, kde byla hustá síť komunikací, a který byl porostově pestrý. V ženách byla nejrychlejší Radka Uvizlová (STH), která o 25 sekund porazila dorostenku Ema Markovou (STE), třetí Hana Holinková (ZPV) měla na vítězku ztrátu skoro 4 minuty. V mužích byl nejlepší Štěpán Zimmermann (ZBM), dvě minuty za ním zaostal druhý Petr Horvát (ASU), třetí místo obsadil Vít Horčička (STE). Na startu bylo 464 lidí.
  • V Jihomoravské oblasti uspořádal SK Radioklub Blansko krátkou trať, centrum závodu bylo ve Žďáru, okr. Blansko (Dělnický dům). Stavitelé tratí Michal Henek a Jaroslav Jalový postavili tratě na mapě Hálije (mapoval Karel Truhlář), běželo se v kopcovitém terénu, který byl porostově pestrý s množstvím terénních detailů. V ženách na prvních čtyřech místech skončily závodnice ZBM - vyhrála Magdaléna Tužilová o 1:25 min. před Gabrielou Hiršovou, třetí byla Markéta Tesařová se ztrátou 2:01 na vítězku. V mužích byl první Radovan Čech (TBM), který o minutu a půl porazil druhého Jakuba Hrušku (ZBM), třetí byl další závodník ZBM Stanislav Mokrý. Pořadatelé uvítali celkem 426 závodníků.

Neděle

• Jarní trojúhelník měl na programu třetí etapu opět s centrem v Jedlové (areál U Mlýna). Běžela se klasická trať, mapu Kameniště připravili Josef Milota, Jan Michalec, Jan Macura, Jaroslav Macura, Luděk Bartoš a Michal Škroch, tratě postavil Jan Michalec v lese, který byl místy podmáčený, kopcovitý, a kde byla rozdílná průběžnost. V ženách byla nejlepší Barbora Baldrianová (VSP), která si nedělním vítězstvím pojistila i celkové vítězství, druhá za ní skončila Vendula Ryšavá (PGP) se ztrátou dvě ztrátou dvě a půl minuty, třetí skončila Eliška Kuncová (SSU). V mužích byl první Jiří Vištejn (LPM), druhý Michal Bořánek (SSU) ztratil 49 sekund, ale přesto celkově vyhrál, třetí skončil Němec Korbinian Lehner (OLG Regensburg). Na startu byly necelé čtyři stovky závodníků. SKOB Frýdek Místek uspořádal další závod Moravskoslezské krajského žebříčku.
  • V Moravskoslezském kraji pozvali pořadatelé z Frýdku-Místku závodníky do Chlebovic (vodní nádrž Košice u šachty Chlebovice v útlumu), připravena byla mapa Zámrklí (Radek Božoň, Vlastimil Mutina, Zdeněk Procner, Jiří Ryšavý, Martin Telecký a Tomáš Vavřík), běžela se krátká trať v rovinatějším terén, místy s podrostem, v lese bylo více oplocenek, stavitelem tratí byl Martin Svoboda. V ženách vítězství vybojovala Lucie Smolková (SOP) s náskokem tří minut před druhou Marií Procházkovou (SOP) a šesti minut před třetí Petrou . Maliňákovou (SVS). V mužích byl nejlepší Radim Perknovský (JPV), skoro čtyři minuty zpět zůstal druhý Elmar Montero Cárceles (MOV), třetí skončil Jaroslav Brabec (ZBM). Běželo 250 závodníků.

Výsledky všech závodů najdete v IS ORIS.