Poslední dubnový o-víkend

28.4.2019 Petr Klimpl

O víkendu proběhla řada oblastních o-závodů.

Sobota

Přebor Jihočeského kraje na krátké trati uspořádal SC vebr-sport v Táboře-Horkách (Amfiteátr Pintovka). Tratě postavili Jan Picek a Jiří Vébr na mapě Pintovka v mírně zvlněném terénu v horní části s prudkými členitými svahy k řece Lužnici. Startovaly necelé dvě stovky závodníků. V ženách s přehledem vyhrála Martina Teringlová (VCB), tři a půl minuty zpět byla na druhé příčce další závodnice VCB Lenka Miková, triumf závodnic VCB dovršila třetí Tereza Staňková (ztráta přes čtyři minuty). V mužích to byl velký souboj Marka Prášila (SJI) a Jana Flašara (PGP), nakonec byl o 8 sekund rychlejší jihlavský závodník, třetí Ivo Šafařík (OPI) měl ztrátu už přes 8 minut.

Závod oblastního žebříčku Západočeské oblasti připravil Klub českých turistů Aš s centrem v areálu bývalé roty PS u obce Polná. Připravena byla mapa Tři díry v klasickém podhorském terénu s hustou sítí komunikací, množstvím kamenů, skalek a lomečků. Stavitelem klasické tratě pro téměř 250 závodníků byl Karel Pilař. V ženách naprosto jasně vyhrála Magda Hanáková (KRL), druhá Dagmar Biersaková a třetí Barbora Lučanová (MAS) měly ztrátu přes 10 minut. V mužích byl nejlepší Petr Stehlík (LPM), minutovou ztrátu měl Tomáš Redlich (MAS), třetí místo obsadila Jaroslav Honner (TZL).

KOB Ústí nad Orlicí připravil Mistrovství Vč. oblasti na krátké trati (současně i 6. kolo Východočeského poháru). Centrem závodu byl Andrlův chlum v těsné blízkosti Ústí nad Orlicí. Připravena byla mapa Vicenova studánka, stavitel tratí Viktor Mutinský měl k dispozici kopcovitý terén, který byl dost členitý, hlavní hřeben měl četná údolí, porostově byl hodně terén rozmanitý, byla tam středně hustá síť komunikací, místy byl hůře průběžný, někde byly popadané stromy po březnové kalamitě. Za chladnějšího počasí běželo 820 závodníků. V ženách obsadily první dvě příčky závodnice SHK - vyhrála Martina Hepnerová o 47 sekund před Michaelou Chmelařovou, třetí se ztrátou dvě a půl minuty skončila Šárka Kulhavá (LPU). V mužích obsadili stupně vítězů závodníci LPU, vyhrál Martin Roudný o minutu před Jonášem Fenclem, třetí Adam Waněk měl na vítěze ztrátu tři minuty.

Mistrovství Moravskoslezského kraje na krátké trati měl centrum Mnichově (část Vrbna pod Pradědem). Stavitel tratí Vojtěch Matuš měl k dispozici mapu Zbojnická stráň (mapovali Zdeněk Lenhart a Evžen Cigoš). Pořadatelé ze Sportovního klubu ve Vrbně pod Pradědem přivítali na startu 250 závodníků. V ženách byla první Eliška Hájková (KAM), o dvě minuty zpět zůstala Tereza Poláková (SOP), další minutu zaostala třetí Eva Hvorecká (VRB). V mužích dominoval Pavel Košárek (PGP), 65 sekund za ním zaostal Pavel Rychlý (KRN), třetí skončil Jiří Vlach (AOV).

Oddíl OB TJ Slovan Luhačovice připravil dva závody, na kterých stratovalo 250 závodníků. Dopoledne se běželo Mistrovství Valašské oblasti ve sprintu s centrem v MŠ Pozlovice. Mapu Pozlovice připravil Marek Cahel, který postavil i tratě, poběželo se v intravilánu městyse Pozlovice. Ve velmi vyrovnaném závodě žen vyhrála Jitka Jeřábková (TZL), která o sekundu porazila Radku Sklenářovou (LCE), třetí Iva Kavánková (TZL) měla na vítězku ztrátu 3 sekundy. V mužích byl nejrychlejší Adam Chloupek (ZBM), 15 sekund za ním zaostal druhý Roman Zbranek (TZL), třetí Michal Smola (TZL) byl pomalejší o tři sekundy. Odpoledne byl připraven závod oblastního žebříčku Valašské oblasti na zkrácené trati. Centrum bylo ve sportovním areálu v Petrůvce. Běželo se na mapě Obětová 15 (mapovali Bob Háj, Evžen Cigoš) ve středoevropském, kontinentálním, valašském terénu, který byl kopcovitý, byl tam smíšený les na úpatí hřebenu Bílých Karpat - středně hustá síť cest, proměnlivá hustota porostů s různou průběžností, místy podrost. Tratě postavil Štěpán Mudrák. V ženách si pro vítězství doběhla Jindra Hlavová (ZBM), přes minutu za ní zaostala druhá Eva Pekárková (TZL), třetí Radka Sklenářová (LCE) měla ztrátu čtyři a půl minuty. V mužích byl nejrychlejší Jan Kolárik (TZL), minutu a půl za ním skončil na druhé příčce Adam Chloupek (ZBM), třetí místo obsadil Michal Smola (TZL).

Mistrovství Jihomoravského kraje ve sprintu mělo centrum v ZŠ Mikulov, pořadatelé z SK Žabovřesky Brno uvítali na startu přes 300 závodníků, které čekala mapa Mikulov (hlavní kartograf Petr Matula), stavitel tratí Jan Fiala připravil tratě v zámku, zámeckých zahradách, ve městě a na sídlištích. V ženách byla nejlepší Zdenka Kozáková (TBM), která o 13 sekund porazila Gabrielu Hiršovou (ZBM), dalších 6 sekund zaostala třetí Martina Vališová (TBM). Závod mužů ovládli závodníci ZBM - jasně vyhrál Pavel Brlica (ZBM), 51 sekund zpět zůstal Stanislav Mokrý, třetí skončil Palo Bukovac s odstupem za vítězem 87 sekund.

Neděle

Závod Pražské a Středočeské oblasti na klasické trati se běžel v CHKO Křivoklátsko, centrem byla Chyňava (objekt bývalých kasáren). Pořadatelé z OK Sparta Praha přivítali na stratu tisícovku závodníků na mapách Pelechovka (1:10000) a Schrboroh (1:15000), které mapoval Milan Borovička. Stavitel tratí Jiří Kavka měl k dispozici smíšený les, kde byl místy podrost či zbytky větví po těžbě. Terén byl většinou rovinatý s několika skalnatými vrchy, střední síť komunikací. V ženách byla první naprosto jasně Barbora Vyhnálková (RIC), druhá Marie Pospíšilová (DKP) měla ztrátu tči a půl minuty a třetí Barbora Baldrianová (VSP) přes sedm minut. Stupně vítězů v mužích ovládli závodníci PGP - vyhrál Antonín Semerád o minutu a půl před Ctiborem Syslem, třetí Jan Procházka měl ztrátu již skoro čtyři a půl minuty.

Druhý víkendový závod oblastního žebříčku (Západočeská oblast) připravil Klub českých turistů Aš s centrem v areálu bývalé roty PS u obce Polná. Připravena byla opět mapa Tři díry v klasickém podhorském terénu s hustou sítí komunikací, množstvím kamenů, skalek a lomečků. Stavitelem další klasické tratě pro více než 200 závodníků byl zase Karel Pilař. V ženách si pro vítězství doběhla Jana Žáková (MAS), čtyři minuty zpět zůstala druhá Kateřina Gregorová (BSO), třetí místo obsadila Barbora Lučanová (MAS). V mužích byla na prvních místech velké rozdíly. S přehledem vyhrál Aleš Ritter (ONO), druhý Tomáš Redlich (MAS) měl ztrátu sedm minut, třetí Karel Rambousek pak 15 minut.

Na startu Mistrovství Ještědské oblasti na klasické trati, které uspořádal TJ Tatran Jablonec nad Nisou, bylo přes 700 závodníků. Centrem byl Bramberk (areál střelnice), běželo se na mapě Bramberk 2019 (autoři Roman Horký, Josef Borůvka a Jan Picek) v horském lese s kameny, skalkami a kupkami, místy byly hustníky a obtížná podložka. Stavitelem tratí byl David Pustai. V ženách s velkým náskokem vyhrála Monika Doležalová (KAM), druhá Eliška Sieglová (PGP) měla ztrátu skoro pět minut, třetí skončila Lucie Benešová (SJC). V mužích vyhrál Jan Schulhof (TUR), druhý byl jeho oddílový kolega Martin Luštický s odstupem necelých dvou minut, třetí Martin Jonáš (PGP) ztratil na vítěze skoro tři a půl minuty.

Liga Vysočiny (byl to i závod Jihočeského žebříčku) pokračovala krátkou tratí, kterou uspořádal Spolek Orientačních Sportů Jindřichův Hradec. Centrem byla Horní Pěna (hřiště u hráze rybníka Dřevo). Připravena je mapa Moravův lom, autor Arnošt Komárek postavil i tratě, které vedly ve velice různorodém terénu, který byl z jedné třetiny s rozlehlejšími oblastmi hustníků, s vodotečemi, potůčky a rybníčky, z jedné třetiny mírně kopcovatitém terénu v poměrně dobře průběžném lese v oblasti bývalého lomu s nahodile rozmístěnými kameny, skalkami a dalšími pozůstatky těžební činnosti, z jedné třetiny byly rozlehlé louky před cca 15 lety zalesněné. Závod žen ovládla dvojice CTB, vyhrála Kamila Gregorová o dvě a půl minuty před Alenou Voborníkovou, třetí místo obsadila Klára Nechanická (OSN) se ztrátou tři a půl minuty na vítězku. V mužích vyhrál nestárnoucí Marek prášil (SJI), druhý byl jeho klubový kolega Jan Čech se ztrátou 200 sekund, třetí místo obsadil Jakub Veselý (PGP) s odstupem téměř pěti minut.

Dva závody připravil Orientační běh Havířov. Dopoledne to bylo Mistrovství Moravskoslezského kraje ve sprintu, centrum bylo v areálu letního kina v Orlové. 250 závodníků běželo na tratích, které postavil Zdeněk Jakobi na mapě Letní kino, kterou také sám připravil, tratě byly postaveny v parkové části lesoparku a přilehlé sídlištní zástavbě. V ženách vyhrála Eliška Hájková (KAM), 46 resp. 56 sekund za ní skončily Tereza a Lenka Polákovy (SOP). V mužích s velkým náskokem vyhrál Jakub Glonek (KAM), o minutu a půl zpět zůstal Ondřej Kantor (TRI), přes dvě minuty ztráty měl další třinecký závodník Michal Argaláš. Odpoledne pak byl veřejný závod štafet opět v Orlové. Tratě postavil znovu autor mapy (Lesopark) Zdeněk Jakobi, běželo se v parkové a lesní části lesoparku. Pro vítězství si doběhla štafeta KAM (Nováková, Hájek, Hájková, Glonek), další dvě místa osadily štafety TRI.

Dva závody byly i v Hanácké oblasti, uspořádal je Klub orientačního běhu Konice. Dopoledne běžely čtyři stovky závodníků Mistrovství Hanácké oblasti ve sprintu. Centrem závodu byla Základní škola a gymnázium města Konice. Mapu Konice připravil Jakub Zimmermann, tratě postavil Miroslav Hlava v městské, mírně kopcovité zástavbě. V ženách s přehledem vyhrála Lucie Staňková (ASU), která o 101 sekund porazila druhou Marii Krejčíkovou (TZL), třetí Lada Jemelíková (VBM) měla odstup přes dvě minuty. V mužích si pro vítězství doběhl Jan Skoupý (STE), jen osm sekund za ním zaostal Ondřej Vystavěl (JPV), dalších pět sekund ztratil na třetím místě Roman Zbranek (TZL). Odpoledne se konalo Mistrovství Hanácké oblasti sprintových štafet. Centrum, mapa, terén byl stejný jako ve sprintu, tratě pro více než 50 štafet připravil Jakub Zimmermann. Vítězství vybojovala štafeta TZL ve složení Halina Kočová, Lukáš Hovorka, Roman Zbranek a Marie Krejčíková, druhá byla štafeta UOL a třetí JPV.