Poslední oblastní závody na jaře

17.6.2018 Petr Klimpl

Pět závodů v sobotu a jeden v neděli - to byl program posledních oblastních závodů před prázdninami.

Sobota

• Východočeský pohár měl na pořadu krátkou trať, kterou připravil Start Náchod s centrem na louce v obci Kramolna. Skoro 800 závodníků čeká mapa Kramolna (1:10000), kterou připravil Zdeněk Sokolář. Ten také postavil pěkné tratě, které vedly v mírně zvlněném terénu, kde byly v části prostoru rozsáhlé hustníky, ve zbytku byl dobře průběžný les, místy byly drobné terénní tvary po těžbě. V mužích si pro vítězství doběhl nestárnoucí Petr Losman (PHK), který o 42 sekund porazil druhého Lukáše Kettnera (KAM(, třetí místo se ztrátou 68 sekund na vítěze obsadil David Hepner (SHK). V ženách byla nejrychlejší Karolína Teplá (SHK), jen sedm sekund za ní zaostala její klubová kolegyně Lenka Mechlová, třetí skončila se ztrátou 1:09 min. na vítězku Martina Zvěřinová (LPU).
  • Na Vysočině uspořádal Sportovní klub Chotěboř Mistrovství oblasti Vysočina na klasické trati. Centrum bylo v areálu firmy Alka holding u Chotěboře. Pro necelé čtyři stovky závodníků připravil Martin Gregor tratě ve vysočinský terén s poměrně hustou sítí komunikací, kdy delší tratě překonávaly řeku Doubravu, les byl porostově hodně pestrý. Běželo se na mapě ALKA 10. V ženách s přehledem vyhrála Petra Snížková (DKP), šest a půl minuty zpět zůstala druhá Hana Polednová (RUZ), další tři minuty zpět zůstala Hana Culková (JHB). Závod mužů byl vyrovnanější, pro vítězství si doběhl Vojtěch Vacek (SJI), 100 sekund za ním zaostal druhý Martin Baier (TUR), třetí skončil Marek Prášil (SJI), který měl odstup za druhým 17 sekund.
  • Valašská oblast a Moravskoslezský kraj měly společné mistrovství oblasti na klasické trati. Pořadatelé z Klubu orientačního běhu Směr Kroměříž přivítaly více než 300 závodníků v centru v obci Věžky u Kroměříže. Závodníky čekal průběžný, mírně kopcovitý terén, kde bylo množství cest i terénních prvků. Mapu Havlák 2018 připravil Vítězslav Pěček, který i postavil tratě. V ženách s přehledem vyhrála Marta Lučanová (LPU), která měla před druhou Evou Pekárkovou (TZL) náskok přes 5 minut, třetí místo obsadila Jitka Jeřábková (TZL). V mužích byl první Michal Smola (TZL), jen 9 sekund za ním byl druhý Jan Kolárik (TZL), 92 sekund ztráty na vítěze měl třetí Roman Horyna (LCE).
  • V Hanácké oblasti uspořádal OOB TJ Zlaté Hory mistrovství oblasti na klasické trati. Pořadatelé přivítali téměř 500 závodníků na mapě Zámecký pahorek (1:10000), kterou připravili Petr Mareček a Martin Kratochvíl. Stavitel tratí Tomáš Novotný měl k dispozici svažitý horský les s těžkou podložkou, s ojedinělými terénními detaily a skalkami, který byl donedávna porostově pestrý (střídání čistého lesa s hustníkovými pasážemi), momentálně hodně rychle postupuje těžba dřeva, přibylo otevřených pasáží. Centrem závodu bylo v Rejvízu na chatě Férovka. Ve vyrovnaném závodě žen byla nejlepší Radka Sklenářová (LCE), jen o 19 sekund pomalejší byla Polka Marta Murawska, o další půlminutu byla pomalejší na třetím místě další Polka Anna Górnicka-Antonowicz (STE). V mužích byl nejlepší Jakub Glonek (AOP), který o 1:28 min. porazil druhého Petra Horváta (ASU), třetí skončil Stanislav Mokrý (ZBM).
  • Jihomoravská liga měla na pořadu klasickou trať, kterou připravil Klub orientačních sportů MENISKOS Brno. Přes tři stovky závodníků běželo na mapě Na Zámečku (1:10000, autoři Petr Matula a Petr Hrouda). Centrem závodu bylo přírodní koupaliště Říčanech u Brna. Stavitel tratí Petr Hrouda měl k dispozici smíšený les, kde byla střední hustota komunikací, údolí Říčanského potoka - na V příkrá stráň se skalkami a rýhami, na Z středně členitý terén s porostovými a terénními detaily, střídání různých druhů porostů, sezónní podrost. V ženách s obrovským náskokem vyhrála Tereza Odehnalová (ZBM), na druhém a třetím místě skončily závodnice ZBM Lucie Korpasová a Veronika Ptáčková. V mužích byl první Radovan Čech (TBM), který téměř o pět minut porazil druhého Jiřího Hlaváče (TBM), další tři minuty ztratil třetí Tomáš Sychra (VBM).

Neděle

• Mistrovství Ještědské oblasti na klasické trati mělo centrum v Srbské Kamenici (autokemp U Ferdinanda). Pořadatelé ze Sportovního klubu OK Jiskra Nový Bor přivítali na startu osm stovek závodníků na mapě Kamzičí rokle, kterou připravil Zdeněk Sokolář v kopcovitém a členitém terénu, kde byly pískovcové srázy a věže, místy i kameny. Orientačně i fyzicky náročně tratě postavil David Nehasil. V ženách vyhrála Iva Rufferová (TUR) o 13 sekund před Kateřinou Kaškovou (CHA), třetí Romana Mrázová (SJC) už měla ztrátu přes 10 minut. V mužích byl nejrychlejší Baptiste Rollier (PHK), který za sebou nechal dvě a půl minuty druhého Matěje Klusáčka (LCE), třetí Tomáš Dlabaja (TUR) měl na vítěze ztrátu 3:10 min.