Prázdniny s orientačním během v České republice

20.6.2019 Petr Klimpl

Prázdniny s orientačním během v České republice

Letošní prázdniny jsou za dveřmi. Po celý červenec a srppen jsou každý víkend (s jednou výjimkou) připraveny vícedenní závody. Příležitostí běhat s mapou a buzolou je tedy více než dost!

28. – 30. 6. – Cena střední Moravy (Kladky) – KON

Prvním prázdninovým vícedenním závodem je Cena střední Moravy, která proběhne první prázdninový víkend. Tradiční závod letos pořádá KOB Konice. První etapou je páteční sprint v uličkách města Konice, tratě tam budou postaveny v městské mírně kopcovité zástavbě. Pro další dvě etapy (sobotní a nedělní klasické tratě, ta druhá s handicapovým startem) budou využity mapy z Mistrovství a Veteraniády ČR na klasické trati 2018. Závodníky v těchto etapách čekají tratě v kopcovitém, převážně smíšeném lese Zábřežské vrchoviny, kde jsou hluboká údolí a který je porostově hodně pestrý. Sobotní etapa se poběží u obce Ospělov, nedělní klasika pak u centra závodu v lyžařském areálu Kladky. Přihlášeno je necelých šest stovek závodníků.
Web závodu.

5. – 7. 7. – Třemošná 2019 (Třemošná) – LPM

3-denní závody proběhnou v termínu červencových svátků. Pořadatelé z OK Lokomotivy Plzeň využijí na všechny etapy mapy z dvou závodů Českého poháru štafet v roce 2018. Účastníky čekají krásné terény plné borovicových stromů a erozních rýh. Poběží se tři etapy - v pátek odpoledne zkrácená trať, v sobotu klasická trať a v neděli pak další zkrácená trať s handicapovým startem. Centrum závodu je v Třemošné louce u Bílého potoka. Pořadatelé registrují necelé čtyři stovky přihlášených závodníků.
Web závodu.

12. – 14. 7. – H.S.H. Vysočina cup (Svratouch) – CHT

Tradičně početně velmi obsazený závod má letos na pořadu již 26. ročník. Centrem závodu je louka u obce Svratouch. H. S. H. Vysočina Cupu má závodní schéma stejné jako v minulých ročnících - páteční krátká trať, sobotní klasická a v neděli je závěrečná zkrácená trať s hendikepem. Všechny etapy se poběží v typickém vysočinském terénu, s hustou sítí vodotečí, cest a průseků, je tam převážně jehličnatý les s dobrou průběžností, ale s těžkou podložkou. Po pořadatele z SK Chrast připravuje nové mapy Petr Mareček, část prostoru je mapována poprvé. V prvním termínu se přihlásilo téměř 1300 závodníků. Závod má připraven tradičně i několik doprovodných akcí.
Web závodu.

19. – 21. 7. – Grand prix Silesia (Jakartovice) – AOP

Letošní Grand Prix Silesia má čtyři etapy, které se uskuteční ve třech dnech. V pátek se poběží lesní sprint, v sobotu dopoledne krátká trať, v sobotu odpoledne další lesní sprint a v neděli na závěr pak bude klasická trať, všechny etapy mají intervalový start. Centrem závodů je fotbalové hřiště v Bohdanovicích. Mapy připravil Zdeněk Lenhart v prostoru břidlicových lomů u Jakartovic (pro jednu etapu bude využit břidlicový terén ze dvou závodů žebříčku B-Morava 2018). Pořadatelé z Orientačního běhu Opava registrují v prvním termínu více než čtyři stovky závodníků.
Web závodu.

24. – 28. 7. – Bohemia Orienteering 2019 (Nový Bor) – BOR

Další ročník pětidenních závodů Bohemia Orienteering pořádá Sportovní klub OK Jiskra Nový Bor s centrem ve sportovní hale v Novém Boru. Závodníky čeká pět etap - první tři etapy v Radvanci (bude využit prostor, kde se na podzim 2018 běžely dva závody Českého poháru), běží se tam klasika, krátká trať a opět klasika. Na poslední dvě etapy se bude jezdit 17 km do Filipova u České Kamenice, kde se běží krátká trať a závěrečná klasika s handicapovým startem. Tratě budou postaveny v kopcovitém terénu, který je členitý, s množstvím pískovcových skal, kamenů a dalších detailů, středně hustá síť cest a pěšin, porosty místy hůře průchodné, zejména v E4 a E5 jedinečný skalnatý terén nejvyšší orientační obtížnosti. CHKO stanovila omezení počtu startujících, maximální počet je 1500 (z toho 1100 z českých klubů) a ten byl vyčerpán již před uzávěrkou přihlášek v prvním termínu.
Web závodu.

7. – 11. 8. – Orienteering Adventure (Špindlerův Mlýn) – OAV

Orienteering Adventure proběhne v Krkonoších. Tomáš Leštinský (Orienteering Adventure) opět ukázal, že umí domluvit pořádání v atraktivních terénech. Závody s centrem ve Skiareálu Svatý Petr ve Špindlerově Mlýně nabízí pět různých etap. První etapa ve středu (sprint) se běží v kopcovitém horském městečku, kde je roztříštěná zástavba, hustá síť komunikací, louky, příměstský les. Ve čtvrtek je krátká trať (horský les ojediněle s výskytem podrostu - borůvčí, kameny, skály, kupky, porostové detaily, hustá síť komunikací). V pátek následuje downhill klasická trať (kopcovatý horský les ojediněle s výskytem podrostu - borůvčí, kupky, jámy, kamenná moře, řídká nepravidelná síť komunikací) a v sobotu krátká trať (plochý horský dobře průběžný polootevřený les, jámy, kupky, řídká nepravidelná síť komunikací), na obě tyto etapy se pojede na start lanovkou. Závěrečná zkrácená trať s hendikepovým startem je v kopcovatém čistém horském lese, kde jsou místy kupky, jámy a kamenná pole, v části plochý členitý les (údolíčka, kupy), četné vegetační detaily. Přihlášky jsou stále možné, pořadatelé zatím evidují něco na 700 přihlášených.
Web závodu.

16. – 18. 8. – Rumcajsový míle (Zámostí-Blata) – SJC

Rumcajsovy míle - to jsou tři etapy ve třech dnech. Je to po šesti letech návrat na Pařez – tedy do lesů kolem stejnojmenné zříceniny v sousedství Prachovských skal. V pátek čeká závodníky krátká trať, v sobotu zkrácená a v neděli opět krátká. Nově budou přimapované i prostory, kde se buď nikdy neběželo, nebo velmi dávno. I když prostor není tak extrémně skalnatý jako loni na Valečově, závodníci si ale tratě určitě užijí. Zázemí bude v rekreačním středisku Pařez, kde se bude moct část závodníků ubytovat. Pořadatelé ze Sportcentra Jičín dostali omezení počtu závodníků ze strany CHKO, limit 1000 závodníků je již naplněn.
Web závodu.

23. – 25. 8. – Pěkné prázdniny s OB v Českém ráji (Vyskeř) – TUR

OOB TJ Turnov opět připravil v tradičním srpnovém termínu již 28. ročník orientačních závodů „Pěkné prázdniny s orientačním během v Českém ráji“. Do jedněch z fyzicky a mapově nejnáročnějších terénů v Českém ráji se tentokrát závodníci podívají z premiérového shromaždiště na travnatém polním letišti pod kopcem Vyskeř ve stejnojmenné obci. Do terénů Hruboskalska tak zavítají závodníci z jiné strany a využijí tak zmapované atraktivní prostory, které hostily krátkou trať při finále SP 2018 na Valdštejně. Část prostorů je mapována poprvé od roku 1983. Kromě sportovní stránky zahrnující 3 etapy (krátká trať - klasika – krátká trať) od pátku do neděle je připraveno několik doprovodných akcí. Když pořadatelé spustili přihlášky, byl limit počtu účastníků daný CHKO (1300) naplněn za necelou minutu, o závody je obrovský zájem.
Web závodu.

30. 8. – 1. 9. – Cena východních Čech (Krasnice) – LPU

Při pořádání nejdéle pravidelně pořádaného vícedenního závodu v Čechách se střídají hradečtí a pardubičtí pořadatelé. Letos pořádá Cenu východních Čech OK Lokomotiva Pardubice. Centrum těchto tradičních 3-denních závodů je v Rekreačním středisku Krasnice (asi 5 km od Přelouče). Pořad je klasický, v pátek odpoledne krátká trať, v sobotu klasická trať, v neděli pak závěrečná krátká trať s intervalovým startem. Tratě budou postaveny v prostoru, kde je převážnou částí prostoru rovinatý smíšený les, kde převažuje porost borovice, průběžnou lesa je velice rozdílná. Najdou se rozsáhlejší "hustníkové" partie, ale i velké plochy čistého průběžného lesa protkaného pravidelnou obdélníkovou sítí komunikací. Některé části lesa jsou zpestřeny zajímavými terénními tvary, z nichž některé vznikly po povrchové těžbě chvaletické žuly, vápence a minerálů. Na JZ se tato rovinatá část ostře svažuje a tvoří typický svah Železných hor (Starohory). Na hraně tohoto svahu vystupují na povrch nevysoké skalky. Na pár místech se svah zařezává do plošiny hlubšími údolími. První termín přihlášek na tyto závody končí až v polovině července. Mapy připravil Petr Mareček. Na sobotní odpoledne připravili pořadatelé doprovodný městský sprint v Čáslavi.
Web závodu.

30. 8. – 1. 9. – Interkompas 45 (Číměř) – SJH

V roce 2019 si jindřichohradečtí pořadatelé připomínají 45 let od prvního Interkompasu (10 dnů s OB s názvem Interkompas). Třídenní závody se poběží v terénech dvou závodů žebříčku Čechy-východ z roku 2018. Pořadatelé ze Spolku orientačních sportů Jindřichův Hradec připravili 3 etapy - krátká trať v pátek, klasika v sobotu a zkrácená klasika (hendikep) v neděli. Pořadatelé avizují terén: "Les v západní oblasti České Kanady, porostově velmi pestrý, se střední až vyšší hustotou sítí komunikací, členitý terén s hrázkami a kupkami, vodotečemi a potůčky, místy s kameny a skalkami. Část E2 v prostoru bývalého lomu (větší množství nahodile rozmístěných balvanů a dalších pozůstatků těžební činnosti)." Závodníci se mohou v prvním termínu přihlášek hlásit ještě v průběhu července.
Web závodu.

30. 8. – 1. 9. – West cup (Nejdek - Oldřichov) – NEK

Třídenní závody West cup (7. ročník) s centrem v Nejdku mají na pořadu krátkou trať, klasiku a závěrečnou klasiku s hromadným startem. Tratě všech tří etap budou vést v podhorském terénu, který je zvlněný až kopcovitý, jsou v něm lesy, paseky, někde kameny, středně hustá síť cest; podložka je rozmanitá, ojediněle je podmáčená. Na závody je možnost se přihlásit až do začátku srpna.
Web závodu.

 

V průběhu prázdnin jsou i další závody, oficiální či neoficiální - několik oblastních žebříčků, na počátku srpna třeba Lokotour Bedřichov či na konci prázdnin Sudety open. O všech těchto (i dalších) závodech najdete podrobnosti v IS ORIS.


« zpět