Rumcajsovy míle na Valečově

12.8.2018 Petr Klimpl

Rumcajsovy míle (3-denní závody) na Valečově vyhráli ve skalnatých terénech Jan Procházka a Denisa Kosová.

Závody připravil Sportcentrum Jičín na sobotu a neděli ve skalnatých terénech v okolí zříceniny hradu Valečov. Na Rumcajsových mílích se běžely tři krátké tratě, dvě v sobotu, jedna v neděli, všechny na mapách v měřítku 1:5000, které připravili Zdeněk Sokolář a Jan Drbal. Tratě postavili stavitelé tratí (E1 - Radek Ticháček, E2 – Michal Drobník, E3 – Lenka Kazdová) v terénu, který byl středně kopcovitý s velice prudkými pasážemi a skalními průchody, většinou dobře průběžný. V celém prostoru se nacházela řada pískovcových útvarů od malých kamenů, přes velké skály až po skalní města a skalní labyrinty. Na startu bylo 1050 závodníků, tedy limit, který byl dán pořadatelům ze strany CHKO.

V sobotní dopolední E1 si pro vítězství v dámské elitě doběhla Kamila Gregorová, která o 4 sekundy porazila Martinu Zvěřinovou, ztrátu 35 sekund měla třetí Denisa Kosová. V mužích byl nejrychlejší Jan Procházka, který o půl minuty porazil Šimona Navrátila, třetí skončil Rus Yuri Masnyy se ztrátou 67 sekund.

V odpolední druhé etapě vybojovala v ženách první místo Denisa Kosová o více jak minutu před Ruskou Veronikou Kalininou, třetí Martina Zvěřinová ztratila na vítězku přes dvě minuty. V mužích bylo stejné pořadí jako dopoledne - 1. Procházka, 2. Navrátil +0:34, 3. Masnyy +1:14.

Poslední třetí etapa se stejně jako dvě sobotní etapy běžela za velkého tepla, opět byla plná skal a většinou krátkých postupů. V ženách vyhrála Denisa Kosová, necelou minutu za ní skončila Ruska Veronika Kalinina, další minutu ztráty měla třetí Kamila Gregorová (po dvou etapách druhá Zvěřinová vynechala kontrolu a byla disk). V mužích bylo i ve třetí etapě pořadí stejné - vyhrála Jan Procházka o sekundu před Šimonem Navrátilem, třetí Yuri Masnyy měl ztrátu nad minutu.

Po posčítání všech tří etap vyhrála Denisa Kosová o čtyři a půl minuty před Veronikou Kalininou, další 4 minuty zpět zůstala třetí Kamila Gregorová. V mužích bylo pořadí stejné jako ve všech etapách, vyhrál Jan Procházka, 65 sekund za ním zaostal Šimon Navrátil, třetí Yury Masnyy měl na vítěze ztrátu tři a půl minuty.