Rumcajsovy míle vyhráli Patrik Horák a Michaela Omová

7.8.2016 Petr Klimpl

Pořadatelé ze Sportcentra Jičín připravili v Českém ráji na tři dny čtyři etapy - vícedenní závody Rumcajsovy míle. V hlavních kategoriích mužů a žen si vítězství odnesli Patrik Horák a Michaela Omová.

Závody proběhly v hodně kopcovitém terénu, který byl většinou dobře průběžný, v celém prostoru byla řada pískovcových útvarů od malých kamenů po velké skály. Pěkným centrem byla louka uprostřed lesů mezi obcemi Branžež a Mužský, u osady Zápudov. Limit počtu startujících byl stanoven na 1000 a byl přesně naplněn.

V pátek se běžela krátká trať ve dvou kouscích lesa plných skal, tratě byly dost kopcovité se spoustou kontrol. Počasí bylo dost chladné, přes závodem zapršelo, takže to občas v lese klouzalo. V ženách byla nejlepší Michaela Omová, která o 70 sekund porazila druhou Kamilu Gregorovou, třetí Marie Dlouhá měla ztrátu skoro 4 minuty. V mužích vyhrál Patrik Horák, padesát sekund za ním doběhl dorostenec Tomáš Křivda, třetí Rus Yury Masnyy měl na vítěze ztrátu 1:05 min.

V sobotu dopoledne byla další krátká trať, hodně kopcovitá, ale pěkně postavená, běžela se za polojasného počasí. V ženách si pro vítězství doběhla opět Michaela Omová, která skoro o 3 minuty porazila Zuzanu Novákovou, další 3 minuty byla zpět Lucie Krafková. V mužích zase vyhrál Patrik Horák, jen 15sekund za ním doběhl dorostenec Daniel Vandas, s dvouminutovým odstupem obsadil třetí příčku Rus Yury Masnyy.

Odpoledne se běžel lesní sprint, který byl hodně kopcovitý a trochu delší než je zvykem. Potřetí vyhrála Michaela Omová, o 5 sekund porazila Kamilu Gregorovou, dalších 34 sekund zpět zůstala Zuzana Nováková. Mezi muži také potřetí vyhrál Patrik Horák, 40 sekund za ním zaostala drzhý Daniel Vandas, třetí místo s dalšími 9 sekundami ztráty obsadil Pavel Hradec.

V neděli pořad uzavřela za teplého a slunečného počasí další krátká trať, běžela se s intervalovým startem a byla pěkně postavená. V ženách opět byla nejrychlejší Michaela Omová, která o 15 sekund porazila Zuzanu Nováková, třetí Kamila Gregorová měla na vítězku ztrátu 1:21 min. V mužích počtvrté vyhrál Patrik Horák, který za sebou nechal 26 sekund druhého Daniela Vandase, třetí místo obsadil Rus Yury Masnyy (+2:08).

Po součtu všech čtyř etap vyšlo, že jasně vyhráli Michaela Omová (2. Zuzana Nováková, 3. Kamila Gregorová) a Patrik Horák (2. Daniel Vandas, 3. Yury Masnyy).

Skončily další pěkné vícedenní. Hezké centrum, bezchybná organizace, náročný terén. Webové stránky závodu najdete tady.