S Pavlem Košárkem o juniorské reprezentaci
7.2.2016 Petr Klimpl
Již třetím rokem vede českou juniorskou reprezentaci Pavel Košárek. Na prahu nové sezóny jsme si s ním povídali o přípravě juniorské reprezentace především na červencové MSJ ve Švýcarsku.
V letošním roce se trochu obměnil realizační tým juniorské reprezentace. Představ nám tým, s kterým spolupracuješ.
Stejně jako v předchozích dvou letech u týmu kromě mě dále působí Petr Losman, který má na starost zabezpečení tréninků přímo na akci, jejich přípravu a jako bývalý úspěšný reprezentant předává našim nadějím zkušenosti, a Iva Košárková, která zajišťuje chod týmu po ekonomické a administrativní stránce. Z pracovních důvodů svoji činnosti ukončil Mirek Hadač a tak s námi nově jezdí Boris Navrátil, který se kromě zabezpečení tréninků přímo na akci stará o veškeré IT. Stejně jako v minulých sezónách i letos s námi především zahraniční akce absolvuje také ústřední trenér mládeže Mára Cahel, s kterým navíc společně zajišťujeme prázdninové soustředění pro juniory a dorost. Jako fyzioterapeutka u týmu působí Eliška Kuncová.
S novým týmem (jako každý rok dost omlazeným) jsi absolvoval první dvě soustředění. Jaký z nich máš dojem?
Rozhodně pozitivní. Tým jsme rozšířili, a to i o sledované, čímž narostla zdravá konkurence, která nutí všechny na sobě pracovat. Zájem a odhodlanost rozhodně nechybí a tak doufám, že se to promítne i do výkonů.
V loňském roce to na MS juniorů v Norsku výsledkově moc nevyšlo. Vzali jste si nějaké ponaučení z loňské přípravy pro letošní sezónu?
Norsko a Skandinávie obecně je pro Středoevropana specifické. Ne nadarmo se říká, že kdo zvládne mapovou techniku a fyzickou náročnost běhu na Severu, zvládne to všude. Nedílnou součástí pro to tam uspět jsou také zkušenosti. Ty naši junioři za své dosavadní působení neměli logicky kde ve velké míře získat. Nicméně ano, přijmuli jsme některá opatření, o kterých si myslíme, že by výkony našich závodníků mohly posunout dál. Zde bych ale rád zdůraznil, že se nejedná jen o to cílit pouze na medaile na samotném JMS. Ale že juniorský věk má být stále ještě přípravou na úspěšné závodění v dospělých. Na druhou stranu závodníci zařazení do juniorského týmu by se měli snažit co nejvíce využít toho, co jim nabízíme a to nejen na absolvovaných trénincích, ale i při předávání informací a zkušeností z hlediska teorie. Letos jsme ještě více zařadili do týmu i závodníky kategorie D18 a H18 z důvodu snadnějšího přechodu do kategorie D20 a H20 na mezinárodní úrovni a jejich výkonnostního růstu. Tím tak s nimi budeme po vzoru některých jiných úspěšných reprezentací pracovat minimálně v tříletém období.
Také jsme letos už po druhé absolvovali sportovní prohlídky (konkrétně u MUDr. Pozdíška v Mohelnici), jejichž výstupem je podrobná informace na co se v tréninku zaměřit se specifikací tréninkových zón na základě tepové frekvence. Dle toho se snažíme závodníkům zdůraznit využití výsledků, aby mohli lépe cílit svůj fyzický trénink. V závislosti na tom se snažíme na každém soustředění absolvovat jeden trénink ve "středním tempu", které našim závodníkům prokazatelně chybí a je jedním ze základních rozvojových prvků pro výkon v OB. Snažíme se zaměřit i na charakteristické rysy terénů, které u nás ve větší míře nemáme a nejsme tak zvyklí v nich běhat. Vždy se ale jedná pouze o tréninkové tipy, které by pak měli závodníci se svými trenéry sami zohlednit ve svém tréninku. V neposlední řadě klademe větší důraz na taktickou složku výkonu (umět pracovat s informacemi o terénu atd.) Zlepšilo se nám i technické vybavení, kdy budeme moci využívat svazové GPS (už jsme je měli na úvodní srazu v Maďarsku), což výrazně zjednodušší potréninkové analýzy.
Letošní MSJ je ve Švýcarsku. Co víš o terénech, v kterých se poběží jednotlivé závody?
Do terénů JMS jsme už trochu nakoukli během loňského soustředění v Rakousku, kdy jsme jeli na jeden den do oficiálního tréninkového prostoru pro krátkou trať ve Svatém Mořici. Charakteristickým rysem bude vysoká nadmořská výška, kdy se všechny závody běží minimálně v 1150 m n. m., klasika dokonce zavítá do 2300 m! Z hlediska mapové obtížnosti bude samozřejmě nejtěžší na detaily bohatý prostor krátké trati, ale oproti loňsku nám bude hrát do karet výrazně lepší viditelnost. Co pro nás naopak bude náročné, bude běh v terénu s kamenitou podložkou a vysokou trávu, což klade vysoké nároky na styl a techniku běhu. Hlavně na klasice pak můžeme očekávat strmé svahy.
Pojedete do dějiště MSJ předem na nějaký tréninkový pobyt?
Tak určitě. Letošní mistrovství je za poslední 3 roky logisticky a tím i finančně nejpřívětivější, takže do oficiálních tréninkových prostor vyrazíme na závěrečnou přípravu.
Jak jste s realizačním týmem naplánovali společnou přípravu?
V období od ledna do dubna máme v podstatě každý měsíc soustředění, které je vždy na něco konkrétního zaměřené. Nejstěžejnější v tomto období bude především z hlediska mapové přípravy Slovinsko. Květen necháváme závodníkům "volno", protože většina z nich je vytížena maturitou a příjímačkami na VŠ. Červen a červenec bude ve znamení nominačních závodů, závěrečné přípravy a samotného JMS. V srpnu se opět chystáme na zahraniční zájezd s větším počtem juniorů a dorostenců. Tentokráte navštívíme Skandinávii, čímž bude zahájena příprava k dalšímu JMS, které je v roce 2017 ve Finsku. Atraktivní JEC ve Skotsku z důvodu kolize s MČR klasika vynecháme.
Na MSJ by nás tradičně mělo reprezentovat 6 juniorů a 6 juniorek. Na stránce repre OB jsou podrobná nominační kritéria, můžeš nás ve zkratce seznámit s hlavními nominačními zásadami?
Zásady jsou lehce zmíněny na úvod nominačních kritérií a nominační kritéria jsou obdobná jako v předchozích dvou sezónách. Tím, že všichni závodníci absolvují všechny disciplíny, tak by měli ve všech prokázat svoji výkonnost. Navíc se tím simuluje náročnost závodního programu JMS. Z žádného závodu se nenominuje vítěz přímo, ale ze závodů se uděluje různý počet bodů podle toho, jakou mu přikládáme důležitost. V předchozích sezónách se nám osvědčilo mít 3 dráhové testy, kdy každý musí absolvovat alespoň jeden z nich.
V Koncepci činnosti české reprezentace v OB se hovoří, že vedle přípravy (a úspěšného vystoupení) na MSJ má juniorská reprezentace i cíl podporu růstu kvality a objemu tréninku na úroveň umožňující hladký přechod do dospělé reprezentace a získávání mezinárodních závodních zkušeností. Jak máte v plánu přípravy zapracován tento cíl? Bude pro širší okruh závodníků připraveno nějaké soustředění v orientačně náročných terénech v zahraničí o prázdninách či na podzim?
Na to už jsem v podstatě odpověděl v přechozích otázkách. Výjezdy do zahraničí budou letos celkem 3. Na jaře do Slovinska, kdy skupina reprezentantů a sledovaných bude čítat 33 lidí, pak tedy závěrečná příprava ve Švýcarsku a v druhé půli srpna již zmíněná Skandinávie, která bude organizována v podobném duchu jako loni Rakousko nebo předloni Norsko.
Hladký přechod do dospělé reprezentace je otázkou pravidelného a cíleného zvyšování tréninkových dávek, které ovšem musí zapracovat do tréninkových plánů osobní trenéři. Já se snažím pravidelnou kontrolou tréninkových deníků mít přehled o jejich tréninku a případně se snažit o zpětnou vazbu.
Co bys zlepšil v českém orienťáku?
Těžké odpovědět v pár větách. Obecně si myslím, že prostředí českého orienťáku, které funguje hlavně kvůli nadšené práci mnoha dobrovolníků, nám mohou jinde závidět. Jsou samozřejmě některé konkrétní věci, o kterých si myslím, že by se mohly zlepšit, ale to už je na delší diskuzi :-).
Co bys popřál českému OB do nové sezóny?
Především ty nadšené a ochotné lidi, na kterých to stojí. Lesk nějaké té medaile a každému pak hlavně zdraví a spoustu nezapomenutelných zážitků, jak s orienťákem tak mimo něj.
Dík za rozhovor a přeji mnoha dalších úspěchů v práci s mladou o-generací.
Taky děkuju.