Šest tisíc lidí na startu víkendových závodů

1.10.2017 Petr Klimpl

Na start oblastních závodů se v průběhu prodlouženého víkendu postavilo více než 6000 závodníků! Podívejme se, kde se běhalo.

Čtvrtek

V Ještědské oblasti byl v Rumburku - Dymníku závod na krátké trati (byla to součást 3-etapových závodů Rumburská Lilie 2017, po krátké trati následoval mikrosprint a sprint), pro závod oblastního žebříčku připravili pořadatelé z ZOOB Rumburk mapu Dymník (1:10 000, autor Tom Novák), stavitel tratí Tomáš Babický postavil tratě v mírně zvlněném terénu, kde byla různá průběžnost, místy podrost, bažiny, bohatá síť cest, pěšin a průseků, v prostoru vrchu Dymník byly skalky a kluzký svah. V ženách vyhrála Elis Masopustová (PGP) těsně před Zuzanou Nehasilovou (LDC), třetí byla Kateřina Linková (SUL). V mužích byl nejlepší Tomáš Zakouřil (TUV) před Ondřejem Holasem (TUR), těsně za ním skončil Kryštof Bogar (BOR).

V Hanácké oblasti byly na pořadu dva závody s centrem v zámeckém parku v Čechách pod Kosířem za pořadatelství oddílu OS SK Prostějov. Oba závody se běžely v kopcovitém terénu kopcovitý, kde byl převážně listnatý les, byly tam zajímavé porostové detaily, ve svahu byly místy kameny a skalky, tratě obou závodů postavil Marcel Skřivanek. Dopoledne se běžela krátká trať, v ženách byla nejlepší Martina Vališová (OSN) před Zdenkou Kozákovou (TBM) a Jitkou Jeřábkovou (TZL), v mužích vyhrál Petr Horvát (ASU) před Štěpánem Dlabajou (TZL) a Jakubem Glonkem (AOP). Odpoledne byly štafety, v ženách vyhrála štafeta PLU (I. Otrubová, Vidmuchová a J. Otrubová) před UOL a AOP, v mužích vyhrálo trio SSU (Poklop, Schuster, Král) před AOP a KSU.

Sobota

VSK ČVUT Fakulta Stavební Praha uspořádal oblastní závod pro Prahu a Středočeský kraj v Jílovišti (Cinema Palace Hotel), běžela se klasická trať na mapě Jíloviště jih (1:10000, autor Milan Borovička), tratě postavili Tomáš a Milan Borovičkovi ve zvlněném terénu s četnými terénními detaily, v západní části byly údolí s prudkými svahy a skalními srázy, střídaly se porostově pestré a jednotvárné pasáže, v prostoru byla vyšší hustota cest, místy byl podrost. V ženách vyhrála těsně Kateřina Mullis (DKP), dvě sekundy za ní doběhla Barbora Baldrianová (VSP), třetí Kateřina Janovská (PGP) už měla ztrátu skoro 5 minut. V mužích vyhrál s obrovským náskokem Jan Procházka (PGP), druhý s odstupem skoro 10 minut byl Ondřej Pospíšil (DKP), další minutu zpět zůstal třetí Rastislav Oľhava (ASU).

V Merklíně se běžel oblastní závod Západočeské oblasti za pořadatelství SKOB Ostrov, krátkou trať postavil Lumír Urbánek na mapě Oldříš 2017 v podhorském, zvlněném až kopcovitém terénu, který byl místy zarostlý. V ženách byla nejrychlejší Věra Chvalová (LPM), tři minuty za ní zaostaly druhá Lucie Šilhavá (LPM) a třetí Angelina Kuleva. V mužích jasně vyhrál Petr Stehlí­k (LPM), šest minut za ním byl Karel Pilař (BSO), další tři minuty pak Jan Macura (MLA).

V Ještědské oblasti uspořádala TJ Loko Liberec krátkou trať na mapě Velbloud (1:10000), kterou připravil Josef Borůvka. Stavitel tratí Vojtěch Peterka měl v okolí lyžařského stadiónu v Bedřichově k dispozici horský les, který byl hůře průběžný (borůvčí, vysoká tráva), místy podmáčený, kde byla těžká podložka a hustá síť cest. V ženách byla nejlepší Ivana Fujáčková (SJC), minutu a půl za ní skončila Lucie Krafková (TUR), další dvě minuty ztráty měla Romana Mrázková (SJC). V mužích s velkým náskokem vyhrál Pavel Kubát (PHK), tři minuty za ní skončili na druhém a třetím místě Tomáš Dlabaja (TUR) a Jan Grundmann (LPU).

Východočeský pohár měl na pořadu krátkou trať v horském terénu, kde byl terén především ve vyšších polohách velmi náročný na běh (nerovná podložka, husté borůvčí, klacky). Závod proběhl v okolí lyžařského stadiónu Benecko v nadmořské výšce 800 – 1036 m n. m. Závod uspořádal OOS TJ Spartak Vrchlabí, tratě postavil Vlastimil Polák na mapě Rozhledna Žalý (1:10000, mapoval Tomáš Leštínský). V ženách byly nejlepší závodnice NPA, vyhrála Zuzana Nováková před Monikou Šmidrkalovou, třetí místo obsadila Adéla Červená (SHK). V mužích s přehledem vyhrál Tomáš Udržal (LPU), na druhém místě skončil jeho klubový kolega Tomáš Kos, třetí místo obsadil Tomáš Novotný (PHK).

Krátkou trať Ligy Vysočiny pořádal UNITOP SKP Žďár nad Sázavou v Hamrech nad Sázavou. Připravena byla mapa Vápenice (1:10000, mapoval Jaromír Pospíšil) v mírně zvlněném vysočinském terénu s hustou sítí komunikací; místy byly pozůstatky po historické těžební činnosti – těžební jámy a haldy. Tratě postavil Jan Novohradský. Ve vyrovnaném závodě žen si pro vítězství doběhla Martina Vališová (OSN), druhá byla Jitka Jeřábková (TZL) a třetí Alena Voborníková (CTB). V mužích byl první Petr Horvát (ASU), druhý Filip Záveský (LPU) na něj ztratil 76 sekund, další půl minuty zpět zůstal dorostenec Petr Čech (SJI).

V Moravskoslezském kraji uspořádal OB Havířov klasickou trať s centrem v motokrosovém areálu Petrovice u Karviné (dosud nepoužitý prostor lesa Pastuszyniec na hranici s Polskem), připravena byla mapa Pastuszyniec v měřítku 1:10000, kterou mapoval Jacek Kozlowski. Tratě postavil Zdeněk Jakobi ve smíšeném lese s několika údolími, místy strmými, průběžnost byla dobrá, v místech s podrostem byla ztížená. V ženách s velkým náskokem vyhrála Soňa Létalová (SFM), druhé místo obsadila Radka Svobodová (AOP), třetí doběhla Tereza Bialožytová (PGP). V mužích byl nejlepší Pavel Rychlý (KRN), dvě minuty za ním zaostal druhý polský závodník Tomasz Jurczyk, sedm a půl minuty měl ztrátu třetí Ondřej Doležel (STE).

Do okolí Velkého Vrbna (centrum bylo ve Ski areálu Paprsek – dolní stanice lanovky) situovali pořadatelé z SK Severka Šumperk krátkou trať Hanáckého žebříčku. Běželo se na mapě Vindoška (1:10000), kterou připravil kolektiv autorů pod vedením Luďka Krtičky. Tratě připravil Vojtěch Král převážně ve smrkovém horském lese, kde bylo množství kamenných kup vzniklých při zemědělské činnosti v minulosti, místy byly zarůstající původní louky, které tvořily orientačně zajímavý terén zahrnující kamenné kupy, plochy lesa se značně rozdílnou průběžností a řadou vodních prvků. V ženách se o první tři místa podělila trojice závodnic ZBM, jasně vyhrála Magdaléna Tužilová před Natalií Hiklovou, třetí byla Markéta Tesařová. Také v mužích se na prvních třech místech umístila trojice ZBM, nejrychlejší byl Daniel Hájek, který o dvě minuty porazil Štěpána Zimmermanna, skoro šest minut ztráty měl na třetím místě dorostenec Ondřej Hlaváč.

Pro Jihomoravskou a Valašskou oblast připravili pořadatelé KOB ALFA Brno klasickou trať s centrem v Kobeřicích u Brna na mapě Horáček (1:10000, autor Libor Adámek), běželo se na tratích, které postavil Filip Adámek v typickém terénu Ždánického lesa, který byl kopcovitý, převážně dobře průběžný s hustou sítí cest. V ženách byla nejlepší dorostenky, o dvě minuty vyhrála Martina Opálková (BBM) před Michaelou Dittrichovou (SKM), třetí místo obsadila Karolína Bořánková (KAM). V mužích byl nejlepší Palo Bukovac (ZBM), který o minutu a půl porazil druhého Jana Kolárika (ZBM), třetí se ztrátou pěti minut skončil Lukáš Hovorka (LPU).

Neděle

KOB Kladno uspořádal sprint ve Stochově především pro závodníky z Prahy a Středočeského kraje. Mapa nesla název Stochov (1:5 000, mapovali Jiří Cabrnoch, Václav Kohout), která zobrazila směsici terénů – sídlištní zástavbu z 50. – 60. let 20. století, čtvrť rodinných domů moderních i starších, klasickou venkovskou zástavbu, okrajově louky, zahrádkářskou kolonii, vše s mírným převýšením (tratě postavil Pavel Vinš). V ženách byla nejrychlejší Lucie Slavíková (PGP) jen tři sekundy za ní byla druhá Barbora Baldrianová (VSP), další čtyři sekundy zpět skončila na třetím místě Kateřina Mullis (DKP). V mužích vyhrál Jakub Glonek (AOP), 14 sekund zpět zůstal Ondřej Pospíšil (DKP), další dvě sekundy byl déle na trati Jakub Veselý (PGP).

V západních Čechách se běžela klasická trať, stejně jako v sobotu závod v Merklíně pořádal SKOB Ostrov na mapě Oldříš 2017 v podhorském, zvlněném až kopcovitém terénu, který byl místy zarostlý. Vítězství v kategorii žen si s obrovským náskokem odnesla Veronika Kubínová (SKV), druhé a třetí místo obsadily Marcela Žandová (SKV) a Lenka Hasmanová (VPM). V mužích vyhrál Petr Stehlík (LPM), druhý byl Jan Macura (MLA) a třetí Michal Kamaryt (MLA).

Na mapě Spáleniště (autor Tom Novák byl i stavitelem tratí) se běžela klasická trať Ještědské oblasti v dobře průběžném lese místy s podrostem, který byl ve východní části kopcovitý se skalními pasážemi. Pořadatelé z OK Doksy zvolili za centrum rekreační středisko Termit v Doksech. V ženách si pro vítězství doběhla Jitka Svobodová (VSP), půl minuty za ní zaostala Alena Neradová (LIT), třetí místo obsadila Petra Pavlovcová (TUR). V mužích byl nejrychlejší Ivo Habán (VLI), vyhrál jen těsně o 3 sekundy před Martienm Luštickým (TUR), třetí místo s dvouminutovou ztrátou obsadil Tomáš Dlabaja (TUR).

Podrobnosti o všech závodech najdete v IS ORIS.