Sobotní oblastní závody

16.9.2019 Petr Klimpl

V sobotu byly nejen celostátní závody, ale běžely se i tři závody oblastních soutěží.

Východočeský pohár pokračoval krátkou tratí, kterou uspořádal OOS Spartak Vrchlabí v Krkonoších. Centrum bylo na louce u restaurace Möhwaldova bouda (Benecko, Žalý). Stavitel trati Daniel Hrdinka měl k dispozici mapu Mejvaldka, běželo se v horském lese (nadmořská výška 750 až 1000 m n. m.), kde byla poměrně malá síť komunikací, nerovná a těžká běžecká podložka. Startovalo přes šest stovek závodníků. V ženách vyhrála Monika Wiesnerová (NPA), tři minuty za ní zaostala Marta Fenclová (LPU), třetí skončila se ztrátou přes devět minut Martina Tihonová (PHK). V mužích se na prvních třech místech umístili veteráni, vyhrál Michal Jedlička (SHK), 24 sekund za ním byl Petr Vítek (PHK), třetí Tomáš Novotný (PHK) měl ztrátu 64 sekund.

SK Radioklub Blansko připravil pro 650 závodníků krátkou trať (Jihomoravská liga a Hanácký žebříček). Centrum závodu bylo v Kuničkách na sportovním hřišti, běželo se na mapě Trhůvka (mapoval Karel Truhlář), stavitel tratí Michal Henek měl k dispozici kopcovitý terén, který byl porostově pestrý a bylo v něm množství terénních detailů. V ženách byla nejrychlejší Kateřina Chromá (ZBM), 21 sekudn zpět zůstala Lucie Matulová (ADA), třetí Veronika Ptáčková (TBM) měla ztrátu tři a půl minuty. V mužích dominovali veteráni, vyhrál nestárnoucí Marek Prášil (SJI), přesně tři minuty za ním zaostal druhý Petr Matula (ADA), třetí skončil Jiří Ehl (TBM) se ztrátou 3:02 min.

Společný závod podzimního krajského žebříčku MSKS OS a Valašské oblasti připravil Sportovní klub orientačního běhu Ostrava u obce Rybí. Běželo se mapě Libhošťská hůrka (J. Mička), krátkou trať postavil pro více než 400 závodníků Tomáš Berger v porostově pestrém smíšeném lese se sezónním podrostem a náletovými křovinami, terén byl svažitý s lomy po těžbě kamene a písku, průběžnost a viditelnost byla variabilní, podložka byla kamenitá. V ženách vyhrála Eva Pekárková (TZL) s náskokem tři a půl minuty před Marií Kovaříkovou (SUT), třteí skončila Lenka Hájková (SOP), která na vítězku ztratila přes 4 minuty. Mezi muži byl jasně nejlepší Jiří Vlach (AOV), více jak dvě minuty měl ztrátu druhý Jan Lachendro (SKM), ještě o 4 sekundy byl pomalejší třetí Tomáš Slováček (TZL).