Sprint v Žatci pro Nykodýma a Kabáthovou

30.5.2015 Petr Klimpl

V Žatci se v sobotu odpoledne běžel další závod Českého poháru a žebříčku A 2015. Byl to závod ve sprintu, který upořádal oddíl OB Kotlářka.

Tratě postavil Martin Janata na mapě Žatec 1:4000, kterou připravili Zdeněk Sokolář a Jan Drbal. Závodníky čeká částečně historické centrum města (náměstí, podloubí), částečně moderní zástavba, dále pak městské hradby, parky. Tratě byly hodně běžecké, obecný názor byl, že krásné město skýtalo postavit daleko orientačně náročnější tratě (na úvod byly kontroly na starém městě, některé tratě zavítaly i do místního pivovaru, závěr trati byl mezi domy místního sídliště. Na startu byla skoro tisícovka závodníků, mezi nimi i většina našich nejlepších. Dospělá reprezentace to měla jako poslední prověrku před odjezdem na skandinávskou sérii závodů Světového poháru, pro juniory to byl poslední nominační závod na MS juniorů, také pro dorost to byl nominační závod, ale na ME dorostu. Výsledky elitních kategorií se počítaly nejen do Českého poháru, ale i do Světového rankingu WRE.

V ženách vyhrála velmi vyrovnaně běžící Eva Kabáthová (ZBM), která o 19 sekund porazila letošní mistryni ČR v této disciplíně Denisu Kosovou (PHK), na ní měla třísekundovou ztrátou dvojice na třetím místě Lenka Poklopová (ZBM) a Michaela Omová (TUR), 5. Indráková, 6. J. Knapová.

V mužích naprosto suverénně vyhrál Miloš Nykodým (ZBM), který předvedl skvělý běžecký výkon po celé trati a nechal za sebou o 34 sekund dvojici Marek Schuster (AOP) a Jan Petržela (PHK), kteří shodným časem obsadili 2. příčku (4. Hájek, 5. Hubáček, 6. Sysel).

Ve vyrovnaném závodě juniorů vítězství vybojoval turnovský Patrik Horák, o sekundu zpět byl Vojtěch Kettner (KAM), další dvě sekundy ztratil překvapivě třetí Jiří Valeš (LPM). Celá trojice se ale muselo sklonit před vítězem H18 (měli stejnou trať), kterým se stal skvěle běžecky disponovaný Šimon Navrátil (PGP), za ním 15 sekund zaostal druhý Daniel Vandas (PHK) a o 19 sekund třetí Libor Černocký (LCE). V juniorkách naprosto jasně vyhrála Anna Štičková (LLI), která za sebou nechala o 30 sekund dvojici na druhém místě Gabriela Hiršová (ZBM) a Karolína Šiková (LPM), obě měly stejný čas. Stejně jako u kluků byla na stejné trati vítězka osmnáctek rychlejší než vítězka juniorek, v D18 vyhrála Tereza Čechová (SJI), časem o 10 sekund lepší než měla Štičková, druhá Tereza Nováková (DKP) ztratila na Čechovou 19 sekund, třetí Klára Novotná (PHK) už měla ztrátu větší. V H16 si pro překvapivé vítězství doběhl Jonáš Fencl (LPU), který o 12 sekund porazil druhého Sebastiána Filipka (TRI), dalších 8 sekund ztratil třetí Tomáš Křivda (CHC). V mladších dorostenkách si pro jasné vítězství doběhla Tereza Janošíková (UOL), která za sebou nechala o 32 sekund druhou Šárku Rückerovou (HOR), další tři sekundy ztratila dvojice na třetím místě Apolena Malinová (SHK) a Anna Kopecká (LPU).