Sprintové tituly pro Křivdu a Kosovou

18.5.2024 Petr Klimpl

Sobotní Mistrovství ČR ve sprintu uspořádal v Jemnici oddíl orientačního běhu TJ Spartak první brněnská. V mužích obhájil titul Tomáš Křivda, v ženách získala zlato Denisa Kosová.

Tratě postavil Libor Zřídkaveselý v městské zástavbě, ve sportovním areálu, v historické části města s hradbami, v parku ve svahu pod hradbami, v zámku a v dalších dvou parcích v anglickém stylu. Na trati byla řada umělých překážek. Mapu Sprint (část mapy Jemnice) připravil připravil Zdeněk Rajnošek. Boje o medaile byly ve všech kategoriích velmi zajímavé a většinou velmi vyrovnané. Na startu se sešli všichni naši nejlepší s výjimkou Terezy Janošíkové, která tak neobhajovala loňský titul z Opavy.

V ženách téměř po celou trať vedla Jana Peterová (LPU) s malým náskokem před Denisou Kosovou (PHK). Hradecká závodnice ale zvolila lepší postup na 10. kontrolu a vybudovala si velký náskok, s kterým s přehledem doběhla až do cíle. Pardubická závodnice na druhém místě měla ztrátu 34 sekund a jen o sekundu porazila třetí Annu Karlovou (KAM), která pokazila v úvodu druhou kontrolu a pak dost stahovala. Čtvrté místo obsadila Jana Pekařová (TUR), pátá skončila Anna Fürstová (SSU) a šestá Vendula Horčičková (LCE).

15. Kaiser Markéta           ZBM9456 R SK Brno Žabovřesky       15:48   + 1:43

O titulu v hodně vyrovnaném závodě mužů rozhodla jediná sekunda. Favorit Tomáš Křivda (CHC) udělal chybu při postupu hned na druhou kontrolu, ztratil přes 20 sekund. Ve vedení tak byli skoro po celý závod Martin Roudný (LPU) s Danielem Vandasem (PHK). Křivda stahoval, pak zvolil lepší postup než Roudný na 17. kontrolu, dostal se do těsného vedení před dvojicí Vandas a Roudný. Křivda byl v cíli o sekundu před Roudným, Vandas přišel o možnost bojovat o zlato či stříbro chybou při postupu na poslední kontrolu a skončil třetí se ztrátou 9 sekund. Čtvrté místo obsadil Jakub Glonek (KAM) se ztrátou 13 sekund (stejný odstup měl i Rakušan Jannis Bonek, který se ale do výsledků M ČR nepočítal), pátý Vojtěch Král (LCE) ztratil 25 sekund (ztrátu nabrat až v závěru, když se zranil při doběhu od sběrky), šestý byl Jonáš Hubáček (LCE) s odstupem 34 sekund na vítěze.

15. Kostka Jiří              AOP0201 E Orientační Běh Opava     16:07   + 1:30

V juniorkách potvrdila své kvality favorizovaná Lucie Dittrichová (SKM), která o více jak půl minuty porazila druhou Michaelu Novotnou (TUR) a třetí Emu Černou (TAP), tedy dvě závodnice, které se nominovaly na Světový pohár. V juniorech obsadili první tří místa juniorští reprezentanti, po vyrovnaném výkonu po celé trati vyhrál Daniel Bolehovský (VSP), který o 13 sekund porazil Jana Strýčka (PBM), třetí Jiří Donda (ONO) byl ještě o sekundu pomalejší.

Kategorie D18 měla jasnou vítězku, Hana Vítková (SJI) vedla po celou trať a v cíli byl její náskok před druhou Viktorií Škáchovou (DKP) 47 sekund, třetí Kateřina Kožíšková (ZTC) ztratila na vítězku 50 sekund. V hodně vyrovnaném závodě v H18 vyhrál díky rychlejšímu závěru Tomáš Urbánek (ZBM), který za sebou nechal o 2 sekundy druhého Filipa Hanuše (VRL), třetí Vladimír Srb (LPU) byl ještě o 5 sekund pomalejší.

V mladších dorostenkách si pro titul doběhla Barbora Strýčková (PBM), druhá Markéta Hanušová (VRL) na ní ztratila 11 sekund a třetí Carolina Mullis (DKP) pak 12 sekund. V mladších dorostencích překvapil vítězstvím Matěj Šebelka (VLI), který vedl po celou trať a v cíli měl náskok před Jiřím Zápotockým (PGP) sedm sekund, třetí Ondřej Štěpánek (TBM) měl na vítěze ztrátu 11 sekund.