Štafetové tituly pro OK 99 Hradec Králové

5.10.2024 Petr Klimpl

Ve Vacenovicích proběhlo Mistrovství ČR štafet. Tituly v ženách i v mužích získaly štafety OK 99 Hradec Králové.

Prestižní šampionát štafet uspořádal SKOB Zlín více než 600 štafet (vedele M ČR se běžela i Veteraniáda ČR štafet a veřejný závod žactva a mixů). Běželo se v lesní komplexu v Dolnomoravském úvalu, mezi obcemi Vacenovice, Ratíškovice, Rohatec, Bzenec, Vracov. byl tam rovinatý terén s velmi pestrou skladbou porostů a nepatrným převýšením písečných dun. V části blíže k centru závodů byl rozmanitý smíšený les (dub, buk, javor, bříza, akát, smrk), nepravidelné hustníky, místy výskyt náletového listnatého spodního patra, občas podrost. Dále od centra závodů pak byl čistý písčitý borovicový les, místy s nízkými borovicovými nálety, kde byla středně hustá síť komunikací. Viditelnost se střídala od vynikající po velmi omezenou. Místy byly hrázky a lokální jámy nebo prohlubně. Mapy připravili Zdeněk Rajnošek a Zdeněk Janů, tratě postavili Evžen Pekárek a Iva Kavánková. Boje byly ve všech kategoriích velmi dramatické.

V ženách na první předávku doběhla na čele Hana Vítková (SJI) těsně následovaná favorizovanou štafetou PHK (Adéla Vandasová), pak předávala štafeta PGP a s menšími rozdíly i další. Z favoritů dost ztratila štafeta ZBM a hlavně obhájci titulu KAM (skoro pět a půl minuty). Na druhém úseku se do vedení dostala Tereza Kosová (PHK), necelou minutu zpět předávala štafeta TUR (Barbora Matějková), další minutu zpět byl třetí tým LCE (Michaela Dittrichová), následovaly štafety PGP, TBM a ZBM. Na posledním úseku královala Denisa Králová (PHK), která náskok štafety navýšila nejrychlejším časem dne na čtyři a půl minuty. Tým PHK ve složení Adéla Vandasová, Tereza Kosová a Denisa Kosová se tak po roční přestávce opět radoval z mistrovského titulu. Pro stříbro si doběhla štafeta LCE ve složení Martina Jirčáková, Michaela Dittrichová a Vendula Rusá), další tři minuty si pak pro bronz dofinišovala štafeta TBM (Tereza Korpasová, Tamara Miklušová a Markéta Mulíčková). Na dalších místech skončily týmy PGP, TUR a KAM.

20. LCE 2 +22:27

V mužích se v cíli prvního úseku objevil první Jan Gajda (KAM 1), těsně následován dalšími osmi štafetami (LCE 1, LCE 2, KAM 2, ZTC 2, SSU, ZTC 1, PBM a DKP). Z favorizovaných týmů nabraly dvouminutovou ztrátu PHK a LPU. Dost se toho změnilo na druhém úseku. V čele se udržela štafeta KAM (Jakub Glonek), se ztrátou 23 sekund na druhém místě předával Jakub Chaloupský (PHK), který zaběhl nejrychlejší čas dne. S odstupem dvou minut za vedoucím týmem předávala skupina LPU, KAM 2, PBM, ZTC 1 a LCE 1). Na posledním úseku spolu bojovaly o zlato štafety PHK a KAM 1, zezadu je stahovaly týmy LPU a PBM. Nakonec v cíli byla první štafeta PHK (Ondřej Metelka, Jakub Chaloupský a Daniel Vandas), která se stejně jako ženy jejich klubu vrátila po roční odmlce na štafetový trůn. Se ztrátou 18 sekund doběhlo do cíle na druhém místě áčko KAM (Jan Gajda, Jakub Glonek, Ota Škvor), dalších 25 sekund ztráty měla bronzová štafeta LPU (Matěj Kamenický, Tomáš Kubelka a Martin Roudný). S minutovým odstupem na vítěze doběhla štafeta PBM, páté a šesté místo obsadily štafety LCE a PGP. Obhájci titulu ze ZBM skončili na 10. místě.

19. SJI 1 +14:12
20. DKP 1 +14:17

V dorostenkách jasně králova favorizovaná štafeta DKP (Carolina Mullis, Alice Gregorová, Viktorie Škáchová), která se na čele pohybovala po celý závod a v cíli měla tříminutový náskok před štafetou PGP, třetí skončil tým TBM se ztrátou necelých čtyř minut.

1. DKP 1   +0:00
15. UOL 1 +13:28

V dorostencích získala po výborných výkonech na druhém a třetím úseku štafeta ZBM ve složení Martin Bulička, Tomáš Urbánek a Tomáš Kučera, se ztrátou minuty a půl získala stříbro štafeta TUR, bronz po finiši vybojovala štafeta PGP.

7. LPU 1 +4:47
8. DKP 1 +7:22
15. SHK 1 +17:03

Velmi početně byly obsazeny kategorie Veteraniády ČR. V jednotlivých kategoriích vyhrály tyto štafety:
D105: 1. TBM, 2. DKP, 3. SHK
D135: 1. PGP, 2. SCP, 3. STE
D165: 1. BOR, 2. PHK, 3. EKP
D195: 1. LCE, 2. TBM, 3. VBM
H105: 1. TBM, 2. SHK, 3. ZBM
H135: 1. TBM, 2. PHK, 3. VLI
H165: 1. EKP, 2. PGP, 3. LCE
H195: 1. TJN, 2. SBR, 3. EKP