Štafety na ME v Maďarsku - muži pátí

20.8.2024 Petr Klimpl

Závěrečným závodem na ME v Maďarsku byly štafety. Výborně zaběhla česká štafeta mužů, která obsadila pátou příčku, ženy skončily osmé.

Štafety proběhly ve Várgesztes, kde byla kopcovitá oblast, ve většině prostoru nebyly žádné kameny a skály, ale v některých oblastech se jich pár našlo. Vegetací byl smíšený listnatý les spolu s několika otevřenými plochami. Byla tam dobrá průběžnost. Terén byl naprosto odlišný od předchozích závodů na krátké a klasické trati.

Muži

V mužích to byl na prvním úseku velmi vyrovnaný závod, v 50 sekundách doběhl na předávku velký balík, v kterém bylo 13 závodníků, mezi nimi v úplném závěru na 12. a 13. místě dvě české štafety, v kterých běželi Martin Roudný (béčko) a Daniel Vandas (áčko). V čele byla štafeta UKR před FIN, NOR a SUI.

Na druhém úseku se do čela dostala dvojice NOR a SUI, v závěrečném úseku Švýcar chyboval a Nor předával s velkým náskokem, tým FIN na druhém místě ztrácel 51 sekund, následovaly štafety SWE a SUI. V českém áčku běžel na druhém úseku Miloš Nykodým, v úvodu se propracoval na osmou příčku, když trochu stáhnul, v druhé časti postupně ztrácel a navíc v závěrečném pytlíku udělal minutovou chybu a na předávce z toho bylo 10. místo s odstupem skoro tři minuty. V béčku běžící Jonáš Hubáček běžel v úvodu dobře, pak běžecky ztrácel a na předávce byl na 16. místě se ztrátou přes pět minut.

Na posledním úseku naprosto dominoval Nor Kasper Harlem Fosser a do cíle doběhl s velkým náskokem a štafeta NOR slavila zlato (první dva úseky běželi Eskil Kinneberg a Eirik Langedal Breivik). Se ztrátou dvou minut doběhla na druhém místě štafeta SWE (Viktor Svensk, Albin Ridefelt a Emil Svensk), dalších 40 sekund zaostala na třetím místě štafeta SUI, která obhajovala vítězství (Daniel Hubmann, Fabian Aebersold, Joey Hadorn). Čtvrté místo obsadil tým FIN, za ním doběhly dvě štafety SWE, které se do konečného pořadí nepočítaly. A pak se v cíli objevil finišman české štafety Tomáš Křivda, který na trati podal velmi dobrý výkon, v redukovaném pořadí předstihl před ním startující štafety FRA a AUT. Páté místo znamená zopakování stejného umístění jako před dvěma lety. Odstup české štafety v cíli byl 4:15 min. Béčko finišoval Jakub Glonek na 16. místě se ztrátou devíti minut.

Ženy

Z prvního úseku dámských štafet překvapivě první doběhla v mixu běžící švédská juniorka Alma Svennerud, těsně následovaná SWE 1, DEN, FRA a EST. Ve vedoucí skupině na 9. místě doběhla se ztrátou 20 sekund výborně běžící Barbora Matějková v českém béčku. Áčko rozbíhala Lucie Semíková, po velmi dobrém úvodu, kdy veřejným úsekem probíhala v první desítce, v závěrečném pytlíku ale chybovala a na předávku doběhla na 16. místě se ztrátou 97 sekund.

Na druhém úseku závodnice dost chybovaly. Z favoritek největší chybu vyrobila Švédka Hanna Lundberg, která na páté kontrole ztratila dvě minuty. V čele se vytvořilo vedoucí trio SUI, NOR a HUN, Maďarka však v závěru chybovala a dost ztratila. Na předávce vedla o 15 sekund štafeta SUI před NOR, další štafety ztrácely přes minutu a půl (FIN, SWE, HUN, SWE B). Jana Peterová (CZE B) zaběhla dobrý závod, stále se držela v závěru první desítky, byť se nevyvarovala chybiček a nakonec předávala na 9. místě se ztrátou 2:48 min. V české první štafetě běžela druhý úsek Denisa Kosová a moc se jí nedařilo, chybovala na šestce a pak i na záludné kontrole v pytlíku a v cíli měla na 15. místě ztrátu 6:41 min.

Zatímco v dosavadním průběhu závodu bylo horko a dusno, tak na úvod třetího úseku přišel přívalový déšť, který ještě ztížil podmínky závodu. Na čele o zlato bojovala dvojice SUI a NOR, pořadí v čele se stále měnilo, v závěru měla více sil Švýcarka Simona Aebersold a štafeta SUI slavila mistrovský titul (první dva úseky běžely Ines Berger a Natalia Gemperle). Norsko (Kamilla Steiwer, Marie Olaussen a Andrine Benjaminsen) doběhlo na druhém místě se ztrátou 21 sekund. Finišmanka štafeta SWE Tove Alexandersson se hodně snažila, ale také dost chybovala, a to stačilo pouze na bronz se ztrátou necelých tří minut (ve štafetě s ní běžely Johanna Ridefelt a Hanna Lundberg). O čtvrté místo se s odstupem čtyři a půl minuty na vítěznou štafetu tvrdě finišovalo, nakonec bylo pořadí 4. FRA, 5. FIN, 6. HUN. Tereza Kosová (béčko) na trati chybovala a doběhla ji výborně běžící Tereza Rauturier, která v byla v cíli devátá se ztrátou necelých devíti minut, v redukovaném pořadí do znamenalo osmou příčku. Tereza Kosová doběhla do cíle na 12. místě se ztrátou 12 minut.

1. Switzerland       106:23 +0:00
2. Norway 106:44 +0:21
3. Sweden 109:09 +2:46
4. France 110:58 +4:35
5. Finland 110:58 +4:35
6. Hungary 110:59 +4:36
7. Denmark 112:34 +6:11
8. Czechia 115:20 +8:57