Světový šampionát juniorů v Dánsku
4.7.2019 Petr Klimpl
Mistrovství světa juniorů 2019 je v Dánsku, program začíná v neděli závodem ve sprintu.
Šampionát připravily dva kluby - Orienteering Club Pan a Silkeborg Orienteering Club, centrum je v Silkeborgu. Na startu jsou závodníci z 41 zemí (182 juniorů a 162 juniorek). Mezi nimi i 12 reprezentantů České republiky - Jonáš Fencl, Jan Gajda, Ondřej Hlaváč, Vít Horčička, Tomáš Křivda, Jan Rusin a Kateřina Grycová, Barbora Chaloupská, Tereza Janošíková, Anna Kopecká, Eliška Sieglová a Nikola Thýnová, trenérem je Pavel Košárek.
Na programu jsou boje o čtyři sady medailí.
Úvodním závodem je sprint, který proběhne v neděli v Lysengu (předměstí Aarhusu). Pořadatelé pro juniory přichystali trať dlouhou 3300 m (převýšení 40 m, 23 kontrol), juniorky mají 2900 m (35 m/17 k). Poběží se v téměř rovinaté oblasti, kde jsou otevřené travnaté plochy s rozptýlenou vegetací a zastavěnými plochami.
Hned v pondělí se poběží u arény Velling - Snabegaard nejdelší závod, jak pobytem v lese, tak délkou trvání závodu. Přes 180 juniorů znamená start po dobu šesti hodin. A v lese to bude také náročné - kopcovitý terén (50 - 125 m nad mořem) s řadou terénních detailů, východní část lesa je protkaná hlubokými údolími; je tam smíšený les spolu s několika otevřenými plochami, někde jsou jehličnaté hustníky a plochami s rozptýlenými stromy. Několik oblastí těsně zasazených jehličnanů, v prostoru je několik příkopů, potoků a bažinatých oblastí; v některých místech byl les ponechán v divokém stavu, jsou tam mohutné spadlé stromy. Tratě mají úctyhodné parametry - junioři 10,1 km s převýšením 625 metrů, juniorky 6,5 km (395 m).
Po dnu volna je ve středu kvalifikace krátké trati (do A finále postupuje ze tří rozběhu vždy 20 nejlepších). Závod je u arény Gjern Bakker, tratě jsou připraveny v kopcovitém terénu s mnoha terénními detaily, v jižní části prostoru je kopcovitá oblast; v prostoru je smíšený les s otevřenými plochami a plochami s rozptýlenými stromy (převážně jsou pokryty trávou a vřesem), místy je podrost; les je převážně suchý, ale je tam i několik příkopů, potoků a větších bažinatých oblastí, v lese je poměrně dost lesních cest. Ve čtvrtek je pak na pořadu boj o medaile na krátké trati, finále je opět v aréně Gjern Bakker, terén podobný jako v kvalifikaci, ale přibude několik oblastí s hustníky. Pro juniory je postavena s délkou 4,7 km a převýšením 260 m, juniorky pak mají 4,3 km a převýšení 215 metrů.
V pátek se běží závěrečný závod štafet (každá země může postavit dvě tříčlenné štafety juniorů a juniorek, do oficiálních výsledků se každé zemi počítá jen ta lepší štafeta). Závod proběhne u Thorsø Bakker, kde je opět kopcovitý terén s terénními detaily, v jižní část je rovinatá, v severní části jsou strmé svahy až k Thorsø (velké jezero), v prostoru je smíšený les s otevřenými plochami, v části jsou hustníky.
V loňském roce v Maďarsku byli naši junioři velmi úspěšní, přivezli celkem šest medailí. Letos jsou loňští medailisté Tereza Janošíková, Barbora Chaloupská a Tomáš Křivda také na startu, takže určitě naši závodníci patří k favoritům. Ale uspět ve stále sílící konkurenci určitě nebude lehké, k hlavním favoritům patří tradičně Seveřané, ale i Švýcaři, určitě i Maďaři, Rusové i jednotlivci z ostatních zemí. Každé umístění na velké bedně (prvních šest) bude velkým úspěchem. Naši závodníci nejedou do neznámých terénů, během třech přípravných akcí v místních terénech získali celkem jasnou představu, o čem nadcházející šampionát bude a snad se jim podařilo odhalit místní specifika. Jak říká trenér Pavel Košárek: "Terén je hratelný pro všechny, a tak se můžeme těšit na napínavé souboje."
Web je mistrovství je tady.