Tereza Janošíková dorosteneckou mistryní Evropy na klasice

26.6.2015 Petr Klimpl

Skvěla si vedla na ME dorostu v Rumunsku na klasické trati mladší dorostenka Tereza Janošíková, když vybojovala mistrovský titul. Šárka Rückerová a Daniel Vandas skončili čtvrtí.

Tratě klasiky byly postaveny v listnatém lese v nadmořské výšce 400 - 700 m, terén byl kopcovitý, místy strmé zářezy a údolí, vrstevnicová členitost; výskyt hustších pasáží - různá průběžnost a viditelnost.

Čeští závodníci si vedli velmi dobře, jsou v popředí výsledků.

Naše reprezentace vybojovala jednu medaili, za to zlatou. Zasloužila se o ni v mladších dorostenkách Tereza Janošíková, která po výborném výkonu po celé trati vyhrála s náskokem 49 sekund před Rakušankou Jasminou Gassner, za toutou dvojicí byla velká mezera, bronzová Andreya Dyaksova (BUL) měla na Terku ztrátu 3:33 min. Výborné je i 4. místo Šárky Rückerové, dvojice Anna Kopecká a Barbora Chaloupská obsadila 19. a 20. místo.

V mladších dorostencích se naše trio Tomáš Křivda, Ondřej Hlaváč a Jonáš Fencl vešlo do první desítky, když obsadili 6., 8. a 10. místo, vyhrál Francouz Guilhem Elias o půl minuty před Švýcarem Chamuelem Zbindenem, další půl minuty zpět byl na třetím místě další Francouz Pierre Erbland (Michal Bořánek skončil na 27. místě).

Ve starších dorostenkách vybojovala titul Švédka Amanda Berggren, která o 20 sekund porazila Finku Amy Nymalm, dalších 6 sekund zpět zůstala další Švédka Hanna Hugosson. Velmi dobře běžela Tereza Čechová, která obsadila 7. příčku, Klára Novotná a Barbora Vyhnálková skončily na 15. a 16. místě (44. Kateřina Argalášová).

Ve starších dorostencích zůstal Daniel Vandas jen těsně za medailí na 4. místě. S velkou převahou vyhrál podle očekávání Fin Olli Ojanaho, který za sebou nechal své soupeře o více než 4 minuty. Druhý Nor Hakon Raadal Bjorlo ztratil 4:03 min, třetí Rakušan Rafael Dobnik 4:04 a čtvrtý Daniel Vandas 4:12, Vojtěch Sýkora obsadil 16. místo, Otakar Hirš byl 19. (38. Netuka).