V České Kanadě nejlepší Patrik Horák a Kamila Gregorová

14.8.2016 Petr Klimpl

Další letošní prázdninové vícedenní závody připravila SK Praga - 5-denní Česká Kanada 2016. Díky více než 1700 závodníkům to byly letos nejpočetněji obsazené závody o prázdninách v České republice.

Centrum bylo v autokempu Zvůle. Závodníky čekalo 5 etap v pěti dnech. Všechny etapy byly ve smíšeném mírně kopcovitém lese s velkým množstvím situačních detailů (kamenné balvany, skály, kupky, kamenná pole), kde byla většinou dobrá průběžnost. Běželo se na starších mapách, které prošly jen letmou revizí. Tratě se v takovémto pěkném terénu stavějí dost jednoduše, většinou se moc líbily, ale jak to bývá, některé moc ne. Organizačně vše klapalo bez viditelných chyb. Celkově to byly další z pěkných vícedenních.

První etapu, krátkou trať v lesích pod Landštejnem (centrum bylo v místním Cyklokempu) vyhráli Patrik Horák (2. Adam Chromý +0:59, 3. Ondřej Semík +1:54) a Kamila Gregorová (2. Martina Zvěřinová +2:59, 3. Anna Štičková +4:14), běželo za chladného počasí a mrholení (větší déšť přišel až na konci závodu).

Čtvrteční druhá etapa byla klasická trať, v které stavitel dost šetřil počtem kontrol. Běželo se opět v prostoru pod Landštejnem za chladného ale slunečného počasí. V mužích byl těsně první Ondřej Semík před Patrikem Horákem (rozdíl byl 5 sekund), třetí Adam Chromý měl odstup už skoro 4 minuty, v ženách to bylo také těsné - také o 5 sekund vyhrála Anna Štičková před Kristýnou Kovářovou, třetí Kamila Gregorová měla ztrátu 50 sekund.

Na třetí etapu se peloton o-běžců přestěhoval do lesů ke Stoječínu. Za chladného počasí se běžela v krásném terénu plném kamenů moc pěkně postavená krátká trať. Mužích ukázal Adam Chromý, že v těchto terénech běhat skutečně umí a vyhrál o 38 sekund před Jonášem Hubáčkem, Patrik Horák na třetím místě měl odstup ještě o minutu větší. Ve vyrovnaném závodě žen byla nejrychlejší Martina Zvěřinová před Lenkou Kociánovou a Annou Štičkovou.

Sobotní pěkně postavená klasika (E4) se běžela opět v orientačně zajímavých lesích kolem Stoječína. V ženách si pro jasné vítězství doběhla Kamila Gregorová, druhá Martina Zvěřinová ztratila přes 3 minuty, těsně za ní skončila třetí Kristýna Kolínová. V mužích byl nejlepší Patrik Horák, který skoro o minutu porazil druhého Vojtěcha Kettnera, třetí Adam Chromý zůstal zpět další půlminutu.

Do poslední etapy (zkrácená klasika, která se běžela v okolí autokempu Zvůle) vyběhla do handicapu jako první v ženách s náskokem Kamila Gregorová, svůj náskok udržela a vyhrála elitní kategorii žen. Více jak pět minut za ní se finišovalo o druhé místo, nakonec byla těsně lepší Kristýna Kolínová, která přefinišovala Annu Štičkovou, na čtvrtém místě doběhla Martina Zvěřinová. Mezi muži vedl před poslední etapou Patrik Horák, ze svého čtyřminutového náskoku trochu ztratil, přesto mu ale vítězství v pětidenních neuniklo. Se ztrátou 2:15 minut doběhl do cíle druhý Adam Chromý, třetí Ondřej Semík už měl odstup přes 10 minut, čtvrté místo obsadil Vojtěch Kettner.