V horku na Vysočině nejlepší Petržela a Kosová

6.6.2015 Petr Klimpl

Český pohár v orientačním běhu pokračoval dalším závodem severně od Štěměch. Na klasické trati byli nejrychlejší Jan Petržela a Denisa Kosová.

Sobotní závod na klasické trati postavil Martin Klusáček. Běželo se za obrovského horka (32 stupňů), což hodně ovlivnilo výkony některých závodníků. Tratě byly hodně náročné po orientační i fyzické stránce (hlavně těžký vysočinský podklad), hodně se běželo na sluníčku, což dost ovlivnilo výkony jednotlivých závodníků. Na tratích byla řada variant postupů, které prověřily jak fyzičku, tak orientační formu závodníků. V lese bylo dost podrostu a trávy, který umožňoval později startujícím závodníkům využívat vyšlapané pěšinky.

V dámské elitě prokázala skvělou formu Denisa Kosová (PHK), která vedla od startu do cíle a její náskok byl přes 3 minuty před druhou Věrou Müllerovou (VAM), třetí Johanka Šimková (ZBM) měla ztrátou ještě o 100 sekund větší (4. Rufferová, 5. H. Hlavová, 6. Hrušková).

Také v mužské elitě byl suverénní vítěz, Jan Petržela (PHK) vedl od druhé kontroly a po skvělém výkonu vyhrál před druhým Martinem Poklopem (SSU) skoro o 3 minuty, další 3 minuty ztratil na vítěze třetí Tomáš Udržal (LPU), pod 100 minut na trati dlouhé 15.10 km s převýšením 350 m se vedle této trojice dostal už jen plzeňský František Kolovský (5. Kozák, 6. Matějů).

V D16 se ve vedení střídala na trati dvojice Tereza Janošíková (UOL) a Barbora Chaloupská (PHK), nakonec rozhodl rychlý závěr olomoucké závodnice, která vyhrála s náskokem 4 sekund. Třetí Slovenka Tereza Šmelíková měla ztrátu skoro 5 minut. V D118 byla nejrychlejší hradecká Klára Novotná, za ní skončila třinecká dvojice Jana Tesařová (+ 0.52) a Kateřina Argalášová (+ 4.35). V juniorkách vyhrála liberecká Anna Štičková, která udržela v cíli dvousekundový náskok před hodně stahující Karolínou Šikovou (LPM), třetí Lenka Svobodová (PHK) měla odstup přes minutu. V H16 si pro jasné vítězství doběhl skoro nechybující Ondřej Hlaváč (TBM), druhý Jonáš Fencl (LPU) měl ztrátu skoro 4 minuty, překvapivě třetí Vít Horčička (UOL) ještě o více než minutu více. Mezi staršími dorostenci byla jasně nejlepší Daniel Vandas (PHK), který o více než dvě minuty porazil druhého Šimona Hauseblase (KAM), ještě o 20 sekund větší ztrátu měl třetí Vojtěch Netuka (SHK). Závod juniorů s přehledem ovládl kamenický Vojtěch Kettner, o více než 4 minuty zpět doběhl druhý Jonáš Hubáček (LCE), další pětiminutový odstup měl třetí Matouš Fürst (LLI).