Ve Vacenovicích se bude bojovat o medaile ve štafetách a klubech

2.10.2024 Petr Klimpl

V rovinatých terénech u jihomoravských Vacenovic proběhne o víkendu Mistrovství ČR štafet a klubů.

Prestižní šampionát štafet a klubů obvykle uzavírá domácí celostátní sezónu. Letos kvůli rozmarům počasí, které donutilo přeložení Mistrovství ČR na klasické trati o pět týdnů, tomu tak není, přesto však víkendový dvojzávod bude velmi zajímavý. O tom, jak je tento závod prestižní, svědčí i to, že na startu budou všichni naši nejlepší závodnici včetně těch, kteří dlouhodobě žijí v zahraničí (Tereza Rauturier či Jakub Chaloupský).

Pořadatelé z SKOB Zlín pozvali skoro dva tisíce závodníků (je to o trochu méně než bylo na loňských mistrovstvích) do Vacenovic, kde našli v hasičském areálu na jižním okraji obce potřebné zázemí jak pro centrum, tak pro blízké parkoviště. Po oba dny se poběží v lesní komplexu v Dolnomoravském úvalu, mezi obcemi Vacenovice, Ratíškovice, Rohatec, Bzenec, Vracov. Je tam rovinatý terén s velmi pestrou skladbou porostů a nepatrným převýšením písečných dun. V části blíže k centru závodů rozmanitý smíšený les (dub, buk, javor, bříza, akát, smrk), nepravidelné hustníky, místy výskyt náletového listnatého spodního patra, občas podrost. Dále od centra závodů pak čistý písčitý borovicový les, místy s nízkými borovicovými nálety. Středně hustá síť komunikací. Viditelnost se střídá od vynikající po velmi omezenou. Místy hrázky a lokální jámy nebo prohlubně. Mapy připravili Zdeněk Rajnošek a Zdeněk Janů, cca v polovině prostoru byla již mapa  Borovička z roku 1979, ve zbytku prostoru orienťáci ještě nezávodili. Se Zdeňkem Rajnoškem najdete rozhovor na webu závodu (je tam i rozhovor se staviteli tratí sobotního závodu Evženem Pekárkem a Ivou Kavánkovou.

Štafety

V sobotu proběhne Mistrovství ČR a Veteraniáda ČR štafet (a také veřejný závod žactva a mixů). Šampionát je posledním závodem Českého poháru štafet a počítá se i do České ligy klubů. V přihláškách najdeme seznam 642 štafet, pro které postavili tratě Evžen Pekárek a Iva Kavánková.

V loňském roce v Krouně vybojovala vítězství v kategorii žen štafeta OK Kamenice. Tato štafeta letos ještě posílila, vyhrála první dva závody Českého poháru a patří k velkým favoritům. Jejím největším soupeřem bude loni druhý tým OK 99 Hradec Králové (vede letošní Český pohár štafet), tato štafeta má čtyři mistrovské tituly z let 2019-2022. Loni byla třetí štafeta SK Severka Šumperk a i ta letos určitě promluví do bojů o medaile. Největšími soupeři tohoto tria bude určitě štafeta Slovanu Luhačovice, která je letos v Českém poháru druhá, dále pak štafety TJ Turnov, SK Brno-Žabovřesky, OK Slávie Hradec Králové a KOS TJ Tesla Brno.

V mužích byla loni první štafeta SK Brno-Žabovřesky (navázala tak na tituly z let 2018 až 2021), která i letos vede Český pohár a je horkým favoritem na zlato. Velkým soupeřem bude tým OK 99 Hradec Králové, který byl loni druhý (zlato tato štafeta získala v roce 2022). Dalšími spolufavority jsou štafety Slovanu Luhačovice (obhájce loňského bronzu), mladá štafeta Spartaku první brněnská (vyhrála poslední pohárový závod a je v pohárovém pořadí druhá, vedle toho vybojovala vítězství na letošním Juniorském evropském poháru), letos velmi silnou štafetu má OK Kamenice, tradičně silné štafety mají OK Lokomotiva Pardubice, SK Praga či KOS TJ Tesla Brno, překvapit může štafeta Západočeského sportovního centra.

V dorostenkách je jasným favoritem štafeta Oddílu OB Kotlářka Praha, která ještě v letošních pohárových závodech nenašla přemožitele. K dalším favorizovaným štafetám patří týmy SK Praga, SOB Olomouc, OK Jilemnice, Sportcentrum Jičín, Tesla Brno, OK Lokomotiva Pardubice, TJ Turnov i další. V dorostencích je letošní pohárové pořadí, které by mělo naznačit favority, velmi vyrovnané. Vede KOS TJ Tesla Brno před SK Brno-Žabovřesky a Slavia Liberec orienteering, k dalším výborným štafetám patří SK Praga, Sportcentrum Jičín, TJ Turnov či Tretra Praha. Štafety mají specifikum, že papírové překlady většinou neplatí, a tak překvapení nejsou vyloučena.

Velmi mnoho štafet je přihlášeno do Veteraniády (nejvíce obsazená je kategorie H135, kde se na start postaví 70 týmů). Favority tipovat je velmi obtížné, většina štafet se spolu letos neutkala, tak je situace hodně nepřehledná.

Kluby, oblastní výběry žactva

Nedělním závodem je Mistrovství ČR a Veteraniáda ČR klubů a Mistrovství ČR oblastních výběrů žactva (a poběží se i veřejný závod mixů). Šampionát je posledním závodem České ligy klubů. Pořadatelé evidují 315 přihlášených týmů, pro které připravili tratě Michal Smola a Jan Šidla.

V loňském roce vyhrálo družstvo OK 99 Hradec Králové a opět i letos je velkým favoritem. Jejich největším soupeřem byl měl tým SK Brno-Žabovřesky, který byl loni třetí a má zlato z roku 2022. Velmi ambiciózní družstvo má OK Kamenice, tradičně silná družstva mají Slovan Luhačovice, TJ Turnov či Tesla Brno, naopak k favoritům letos nepatří hodně oslabené družstvo OK Lokomotiva Pardubice. Naopak překvapit může štafeta Spartaku první brněnská.

V dorostu loni překvapivě vyhrála štafeta Západočeského sportovního centra, která měla velmi vyrovnaný tým. A vyrovnanost kluků a dívek rozhodne i letos. Podle dosavadních výsledků by o čelní příčky měly bojovat hlavně pražské kluby Praga a Kotlářka, brněnské kluby Tesla a Žabovřesky, východočeská družstva Sportcentrum Jičín a OK Lomotiva Pardubice, či kluby z Ještědské oblasti TJ Turnov a Slavia Liberec orienteering.

V žactvu loni vyhrála těsně Jihomoravská oblast těsně před Východočeskou oblastí, třetí byla Ještědská oblast. A právě družstva těchto oblastí patří k hlavním favoritům spolu s Prahou, Vysočinou a Středočeskou oblastí.

O veteraniádě klubů platí to samé, co o štafetách - situace je nepřehledná. Zájem o start je velký, třeba v nejstarší věkové kategorii DH325 poběží 11 týmů, nejvíce přihlášených je v DH225, kde se na start postaví 69 družstev.