Veteránské mistrovství světa na Slovensku

11.8.2023 Petr Klimpl

Veteránské mistrovství světa na Slovensku

V Košicích a okolí se koná letošní veteránské mistrovství světa.

Téměř 2800 závodníků ze 44 zemí má připraven skoro již tradiční program: v sobotu kvalifikace sprintu, v neděli finále sprintu, po volnu v pondělí je v úterý kvalifikace lesních disciplín, ve středu je finále krátké tratě, ve čtvrtek je další den volna a vše vyvrcholí v pátek finálem klasické tratě.

Startovnímu poli početně dominují Češi, ve startovní listině je jich 414, následují Finové (369) a Švédi (312). Nejvíce obsazené jsou kategorie M60, M65 a M70, kde je přihlášeno hodně nad 200 závodníků, v ženách je ve startovce nejvíce závodnic v kategorii W65. Současně s MS se konají i doprovodné závody Slovak Karst Cup, kde běží téměř tři stovky závodníků.

Kvalifikace sprintu se uskuteční v areálu Technické univerzity Košice a na na přilehlém sídlišti. Jde o rovinatý terén, kde je jedna část univerzitní kampus s administrativními budovami a přilehlé parky, druhá část je tvořena starším typem městských bytových domů a malými parčíky mezi nimi.

Finále sprintu se bude konat přímo v centru Košic, kde je rovinatý terén. Tratě povedou v historickém centru města (kombinace ulic, pasáží, dvorů a malých náměstíček s parčíky) a v městském parku (květinové záhony, živé ploty a některé umělé prvky - sochy a pomníky).

Kvalifikace na lesní disciplíny proběhne kousek od Košic v Budimíru, kde závodníky čeká kombinace typického kontinentálního terénu s detailnějšími oblastmi tvořenými sesuvy půdy. Je tam síť cest a lesních cest, převládá listnatý les s velmi dobrou průběžností a viditelností, v malé části jsou i hustníky.

Finálový závod na krátké trati proběhne v Kokošovcích - Sigordu v prostoru, kde se dosud orienťáky neběhaly. Oblast je bohatá na terénní detaily pocházející ze sesuvů půdy a eroze, je tam i řada bažin. Les je převážně listnatý a nabízí dobrou průběžnost a viditelnost, v prostoru je i několik oblastí s hustníky.

Finále klasické tratě uvítá Silická planina, nejoblíbenější a nejatraktivnější část národního parku Slovenský kras. Je tam krasový terén s velkým závrty s množství skalních detailů (kammenná pole a na svazích prohlubní kamenné srázy). V protoru jsou tři typy vegetace - listnatý les s občasnými jehličnatými stromy, kde je průchodnost a viditelnost velmi dobrá, polootevřené popř. otevřené plochy s různou průběžností a viditelností a v části terénu jsou značné hustníky.

Web šampionátu najdete zde.


« zpět