Víkend v oblastech

9.4.2017 Petr Klimpl

Druhý dubnový víkend přílákal na start devíti oblastních závodů přes 4500 startujících.

Sobota

Praha a střední Čechy měly oblastní žebříček na krátké trati. Pořadatelé ze Sparty Praha zvolili za centrum Kozmice - Hartošice. Běželo se na mapě Hartošice 2017, ve středně kopcovitém terénu, v části prostoru byly erozní rýhy, hustá nepravidelná síť komunikací všech typů, porostově rozmanitý smíšený les, místy sezónní podrost. V ženách vyhrála Iveta Šístková (LPU), která porazila druhou Gabrielu Šimůnkovou (TAP o 40 sekund, třetí skončila Vendula Ryšavá (PGP). V mužích byl jasně nejlepší Jakub Makovský (TAP), se ztrátou více než dvou minut byl druhý Radim Ondráček (EKP), třetí skončil Jan Procházka (PGP).

V západních Čechách uspořádal KOS Slavia VŠ Plzeň dva závody - dopoledne oblastní mistrovství na krátké trati, odpoledne oblastní žebříček ve sprintu. Oba závody měly centrum v RS Máj v Plasech, dopoledne čekal závodníky místy velmi členitý terén, často kopcovitý, ale zároveň strašně rychlý a dobře průběžný, v malé části byly pozůstatky po těžbě (mapa Peklo 1:10000), odpoledne pak vedly tratě maloměstskou zástavbou, lesoparkem, loukami, v části byl terén kopcovitý (mapy Plasy 1:5000). Na krátké trati byla nejlepší Magda Hanáková (KRL), na druhém a třetím místě skončily Romana Kubínová a Marcela Žandová (obě SKV). V mužích jasně vyhrál František Kolovský (LPM), druhý byl Radek Laciga (PGP) a třetí Jiří Bouchal (VPM). Ve sprintu patřily v ženách stupně vítězů závodnicím LPM - vyhrála Karolína Šiková před Terezou Kinkorovou a Barborou Šikovou; v mužích byl nejrychlejší Jiří Valeš před Františkem Kolovským (oba LPM), třetí skončil Radek Laciga (PGP).

V Ještědské oblasti bylo na dopoledne připraveno oblastní mistrovství ve sprintu, pořadatelé z OK Jiskra Nový Bor uspořádali závody v Mimoni na mapě Mimoň 2017 (70 % byly městské komunikace a 30 % park). V ženách vyhrála Anna Štičková (LLI), o více než půl minuty zpět byla druhá Norka Malin Sandstad, třetí doběhla Romana Mrázková (SJC). Mezi muži byl nejrychlejší norský závodník Lars Skjeset, Jan Mrázek na druhém místě měl ztrátu 18 sekund, třetí Pavel Hradec ještě o 10 sekund více. A aby toho neměli závodníci málo, tak odpoledne stejný pořadatel pořádal oblastní žebříček na krátké trati, centrem byly Velenice u Zákup, kde závodníky čekalyí tratě na mapě Velenice 2017 v kopcovitém a členitém terénu, místy byly kameny a pískovcové srázy, les byl porostově pestrý. V ženách byla opět nejlepší Anna Štičková (LLI), druhé a třetí místo obsadily Norky Hanne Sandstad a Eirin Svanoe-Hafstad, v mužích byl první Nor Paul Sirum před Pavlem Hradcem a dalším norským závodníkem Ulf Forseth Indgaardem.

Ve východních Čechách uspořádal SK Studenec závod Východočeského poháru na klasické trati v Kamenském Újezdě u Kopidlna. Běželo se v terénu, který nebyl pro OB dosud použit - převážně dobře průběžný, porostově rozmanitý, místy prohlubně, střední síť komunikací, mezi lesními celky pastviny (mapa Plůtek). V ženách byla nejlepší Jana Balcrová (PHK), která těsně (o 4 sekundy) porazila Martu Fenclovou (LPU), třetí už s větším odstupem byla Barbora Klusáková (DKP). V mužích byl nejlepší Tomáš Novotný (PHK), který o dvě minuty porazil druhého Aleše Balcara (PHK) a o 4 minuty třetího Ondřeje Kazdu (SJC).

SK Haná orienteering připravil v Cakově na mapě Svatá Voda klasickou trať hned pro 3 oblasti - Hanáckou, Valašskou a Moravskoslezský kraj, na startu bylo přes 800 závodníků. Tratě zavedly závodníky do mírně zvlněného a dobře průběžného terénu. V ženách jasně vyhrála Jindra Hlavová (ZBM), druhá byla Veronika Ptáčková (TBM) a třetí Renata Michálková (LCE). v mužích byl nejrychlejší Jan Perůtka (LCE) před Bronislavem Přibylem (TZL) a nestárnoucím Josefem Hubáčkem (LCE).

V Jihomoravské oblasti proběhlo v Heršpicích mistrovství oblasti ve sprintu, které pořádal Orientační klub Heršpice ve spolupráci s vedením Jihomoravské oblasti. Běželo se na mapě Heršpice v ulicích města a na okolních loukách. V ženách jasně vyhrála Natalia Hiklová Natalia (ZBM) před Jitkou Jeřábkovou (TZL) a Veronikou Grycovou (TBM), v mužích byl nejlepší (také jasně) Palo Bukovac (ZBM), druhý byl Michal Jirásek (SHK) a třetí Vít Zakouřil (TUR).

Neděle

V západních Čechách dovršil KOS Slavia VŠ Plzeň pořadatelský hatrick. Centrem závodu bylo v Dobříči, kde závodníky čekala klasická trať v typicky zvlněném plzeňském terénu, který byl rychlý s různými druhy porostů, vše bylo okořeněno hlubokými erozními rýhami a pozůstatky po těžbě kaolinu (vše bylo na mapě Obříč). V ženách jasně dominovala Karolína Šiková, druhá byla její sestra Barbora (obě LPM) a třetí Magda Hanáková (KRL). V mužích vyhrál František Kolovský před Jiřím Valešem (oba LPM), třetí ale už s větším odstupem skončil Jiří Vištejn (SNA).