Víkend: velký zájem o o-závody

24.3.2019 Petr Klimpl

V závěru týdne se běželo několik závodů v orientačním běhu, o start na nich byl velký zájem. Na fotce vítězky elity na Jarním poháru v Hradci Kálové.

Mimo sobotního závodu Českého poháru štafet v Hradci Králové proběhly i další víkendová závody v orientačním běhu.

Pátek

Noční část Jarního poháru uspořádal OK 99 Hradec Králové na Novém Hradci Králové (z šaten klubu). Běželo se na mapě Cesta myslivců 2018 (1:10000) v lese, po obou stranách silnice R35. Přes 200 závodníků čekaly orientačně náročné tratě z dílny Ondřeje Metelky v mírně zvlněném terénu s hustou sítí cest a vegetačními detaily, se spoustou vodotečí. V mužské elitě vyhrál Tomáš Křivda (CHC), který ve třetině trati o 3 minuty doběhl Jana Procházku (PGP), ten skončil s odstupem tří minut na druhém místě ve stejném čase jako maďarský reprezentant Áron Bakó, na dalších místech skončili Martin Roudný (LPU), Jonáš Hubáček (LCE) a Krzysztof Wołowczyk (LCE). V ženách (těch startovalo podstatně méně) vyhrála s obrovským náskokem Barbora Zháňalová (ZBM) před Annou Štičkovou (SSU) a Martinou Hepnerovou (SHK).

Neděle

Oblastní žebříček Pražské, Středočeské a Ještědské oblasti (klasická trať) připravil Sportovní klub orientačního běhu Roudnice nad Labem. Startovalo téměř 1300 závodníků, pro které bylo připraveno centrum na fotbalovém hřišti v obci Travčice. Běželo se na mapě Travčický les (autor Pavel Simr) ve smíšeném lese s různou průběžností a podrostem, který byl lehce zvlněný a kde byl hustá síť komunikací. Staviteli tratí byli Jiří Heller a Miroslav Duda. V ženách vyhrála Barbora Vyhnálková (RIC), necelé dvě minuty zpět zůstala druhá Kamila Gregorová (CTB), třetí Kateřina Kašková (CHA) už měla odstup větší. V mužích byli nejlepší veteráni - jasně vyhrála Radim Ondráček (EKP), druhý Tomáš Dlabaja (TUR) měl odstup čtyři a půl minuty, necelých pět minut za vítězem zaostal třetí Jan Mrázek (SJC).

V jižních Čechách byl oblastní žebříček ve sprintu, který uspořádal klub Orientační sporty Písek s centrem v základní škola Tomáše Šobra v Písku. Stavitelem tratí byl Lukáš Šmahel, který měl k dispozici mapu Horáková za kapličkou (mapoval a kreslil Jan Drbal). Přes 150 závodníků běželo na tratích, které vedly městskou zástavbou (sídliště) v Písku. V ženách byla nejlepší trojice VCB - vyhrála Eva Veselá před Adélou Gottfriedovou a Martinou Teringlovou. V mužích vyhrál Jiří Vébr (VTA) před Radkem Teringlem a Lubomírem Hoškem (oba VCB).

Nedělní část Jarního poháru v Hradci Králové (klasika) byla zařazena do Východočeského poháru žactva a veteránů. Pořadatelé z OK 99 Hradec Králové připravili centrum v Autokempu Stříbrný rybník), přes 1500 závodníků čekaly tratě, které postavil Zdeněk Šabatka v rovinatém terénu s řadou vegetačních detailů a množstvím komunikací a vodotečí, mapu připravil Jan Potštejnský. Elitní kategorie měly hromadný start, na trati byly použity rozdělovací metody. V mužské elitě si pro vítězství doběhl pardubický Tomáš Kubelka, který za sebou nechal o 44 sekund druhého Tomáše Křivda (CHC), další dvě minuty zpět zůstala dvojice Pavel Brlica (ZBM) a Matěj Kamenický (LPU), o třetím místě brněnského závodníka rozhodl finiš (5. Johan Vavrys, 6. Vojtěch Kettner). V ženách se o vítězství finišovalo, ve prospěch Petry Aschermannové (KAM) rozhodlo 6 sekund, druhá skončila Maďarka Zsófi Sárközy. Další skupina bojující o třetí místo měla ztrátu dvou minut, v těsném finiši si třetí příčku vybojovala Tereza Čechová (KAM), 4. Barbora Chaloupská, 5. Martina Vališová, 6. Marta Fenclová. Pořadatelé z PHK vyhodnotili i soutěž klubů na celém Jarním poháru, vyhrál SK Žabovřesky před OK Lokomotiva Pardubice.