Víkendové oblastní závody v Čechách

24.4.2018 Petr Klimpl

Zatímco na Moravě byl žebříček B (Mistrovství Moravy), v Čechách o víkendu pokračovaly oblastní závody. Za krásného počasí o ně byl velký zájem.

Sobota

• SKOB Slaný uspořádal Mistrovství Středočeské a Pražské oblasti ve sprintu, běželo se ve Slaném (centrem bylo letní kino), mapu Slaný - Háje pro tento závod připravil Roman Horký, tratě postavil Jan Hanák v lesoparku (s převýšením 30 m), klasické městské zástavbě (sídliště, rodinné domky) a v areálech institucí (základní škola, gymnázium, letní kino). Na start se postavilo necelých sedm stovek závodníků. V ženách vyhrála Silvie Slavíková (PGP), druhá Marie Pospíšilová (DKP) měla ztrátu 5 sekund a třetí Kateřina Mullis (DKP) 12 sekund. V mužích vyhrál dorostenec Michal Bořánek (SSU) s náskokem 27 sekund před druhým Janem Flašarem (PGP), třetí veterán Radim Ondráček (EKP) měl odstup za vítězem 38 sekund.
  • V jižních Čechách uspořádaly Orientační sporty Písek oblastní žebříček na klasické trati. Shromaždiště bylo u hájovny Hromová jedle v Klukách u Písku, běželo se na mapě Mehelník, stavitel tratí Otto Hartvich měl k dispozici smíšený les podhorského charakteru s větším množstvím kamenných detailů a hustou sítí cest, který byl porostově rozmanitý od rychlého bukového lesa přes jehličnaté lesy s travnatým podrostem či spadanými větvemi, hustníky všech odstínů zelené až po zarostlé paseky. Závodu se zúčastnilo přes 130 závodníků, v ženách s přehledem vyhrála Martina Teringlová (VCB) před svou klubovou kolegyní Monikou Votíkovou, třetí byla Jana Kuklová (TJP). V mužích si pro vítězství doběhl Václav Pelc (CST), těsně druhý byl Radim Hošek (DOB), třetí místo obsadil Radek Teringl (VCB).
  • Na západě Čech se běžela klasická trať, pořadatelé z Kčt Aš zvolili za centrum bývalou “signálku“ nedaleko obce Podílná. Stavitel tratí Karel Pilař měl k dispozici mapu Tři díry v klasickém podhorském terénu s velkou sítí komunikací, který byl částečně podmáčený a kde byly lokální kamenné útvary (balvany, skalky) a lomečky. V ženách byla nejlepší Kateřina Gregorová (BSO), na druhém a třetím místě skončily Vlasta Krejčová (SKV) a Dorotka Doležalová (VPM), mezi muži vyhrál Karel Rambousek (BSO), se ztrátou 2 minut byl druhý Petr Stehlík (LPM), o minutu pomalejší byl Tomáš Redlich (MAS), běželo 250 závodníků.
  • V Ještědské oblasti se běžela první etapa populárních závodů SAXBO 2018 (Česko-saské dny orientačního běhu), které uspořádal OK Chrastava ve spolupráci s německými kluby HSG Turbine Zittau a SG Zittau Süd. Klasická trať měla centrum v německém Lückendorfu (louka u Forsthaus), připravena byla mapa Heideberg/Vřesový vrch v kopcovitém terénu, kde byl převážně jehličnatý les, místy náletový podrost, v části prostoru byla skalní útvary a pískovcové bloky, tratě postavili Rolf Kerger a Peter Kudraß. V mužích byl na desetikilometrové trati nejrychlejší Jakub Škoda (VLI), druhý byl se ztrátou 2:56 min. jeho klubový kolega Michal Horáček, ještě o 46 sekund více byl na trati třetí Matouš Fürst (LLI). V ženách vyhrála Barbora Baldrianová (VSP) téměř o dvě minuty před druhou Kerstin Uiboupin (TU Dresden), ještě o minutu větší ztrátu měla třetí Simona Karochová (DKP). Celkem startovalo více než 800 závodníků.
  • Další závod Východočeského poháru za pořadatelství Lokomotivy Trutnov proběhlo v Krkonošském národním parku v Mladých Bukách, s krásným centrem v Retroparku Sejfy. Závod na krátké trat se konal v horském, členitém terénu, který byl velmi kopcovitý, s proměnlivou průběžností porostů a střední hustotou komunikací, v některých pasážích byl extrémně členitý terén po středověké těžbě zlata, který byl náročný na pohyb. Tratě postavil Jan Petržela na mapě Sejfy, kterou zpracoval Tomáš Leštínský. Startovalo přes 800 závodníků. V ženách vyhrála Zuzana Jedličková (SHK), necelou minutu zpět zůstala na druhém místě Lenka Svobodová (PHK) a třetí skončila Petra Hančová (LPU) s odstupem tři a půl minuty za vítězkou. V mužích byl nejlepší Eduard Šmehlík (SHK), druhý Ladislav Semrád (CHC) za ním zaostal 50 sekund, dalších 40 sekund zpět zůstal na třetím místě další závodník SHK David Hepner.
  • Závod Ligy Vysočiny na krátké trati připravil Sportovní klub OK Jihlava ve Smrčné nad Sázavou (základna DDM Jihlava). Běželo se na mapě Stvořidla 2017 (autor Martin Kratochvíl), tratě (stavitel Aleš Petráček) vedly ve vysočinském mírně zvlněném terénu, kde byla zvýšená hustota komunikací, který byl porostově rozmanitý, v některých částech byla velmi dobrá průběžnost střídaná hůře prostupnými hustníky, na okrajích mapy byly prudké, částečně kamenité svahy. Závodu se zúčastnilo přes 360 závodníků. V ženách si pro první příčku doběhla Lenka Křížová (TTR), druhá Hana Polednová (RUZ) na ní měla ztrátu 1:27 min. a třetí Lenka Voráčková (OSN) 3:10 min. Závod mužů byl velmi vyrovnaný, za vítězným Jakubem Hledíkem (CHT) zaostal druhý Michal Henek (RBK) jedinou sekundu, třetí nestárnoucí Vítek Pospíšil (PGP) 7 sekund.

Neděle

• OK Sparta Praha uspořádal dva závody. Dopoledne to byl oblastní závod na krátké trati, odpoledne veřejný závod ve sprintu, oba závody měly centrum v Chyňavě (objekt bývalých kasáren). Krátká trať se běžela na mapě Pelechovka (mapovali Milan Borovička a Jaromír Buriánek) ve smíšeném lese, kde byl místy podrost či zbytky větví z ničivé vichřice v říjnu 2017, terén byl většinou rovinatý s několika skalnatými vrchy, střední síť komunikací, tratě připravil Ivo Lohr. V ženách vyhrála s dvouminutovým náskokem Ivana Fujáčková (SJC), druhá byla Marie Pospíšilová (DKP) a třetí Monika Doležalová (KAM). V mužích byl nejrychlejší Radek Nožka (LPU), minutu a půl za ním skončil dorostenec Michal Bořánek (SSU), další dvě minuty zpět na třetím místě skončil Tomáš Fibír (FSP). Běželo přes 850 závodníků. Pro sprint byla připravena mapa Kasárna (mapoval Jaromír Buriánek), stavitelka tratí Dana Kavková postavila tratě v prostoru bývalých kasáren se zpevněnými cestami a širokými silnicemi, který byl ohraničený vnitřní zdí z panelů s několika průchody do lesního prostoru. Uvnitř kasáren byly budovy a jiné zděné objekty. V několika částech kasáren byl les různé průběžnosti, kde se nacházely kromě zbytků objektů i různé terénní tvary. Počet startujících klesl na necelých 300. V ženách byla nejlepší Marie Pospíšilová (DKP), s půl minutovou ztrátou skončila druhá Barbora Baldrianová (VSP), třetí místo obsadila Eliška Hájková (KAM). Na trati mužů suverénně vyhrál Michal Bořánek (SSU), s více jak minutovou ztrátou obsadili druhé a třetí místo Šimon Axmann (DKP) a Jiří Zelinka (MBM).
  • Další klasickou trať v Západočeké oblasti připravili pořadatelé z Kčt Aš, charakteristika (centrum, terén, mapa, stavitel tratí) byla stejná jako v sobotu. V ženách vyhrála Kateřina Urbánková (ONO), na druhém a třetím místě skončila Dorotka Doležalová (VPM), třetí pak Lucie Šilhavá (LPM), v mužích vyhrál Aleš Ritter (ONO), o tři minuty zpět zůstal Karel Rambousek (BSO), třetí doběhl Tomáš Redlich (MAS).
  • Saxbo pokračovalo druhou etapou, trio pořadatelů OK Chrastava, HSG Turbine Zittau a SG Zittau Süd uspořádalo krátkou trať se stejným centrem jako v sobotu (Lückendorf, louka u Forsthaus), běželo se na mapě Česká brána/Böhmisches Tor na tratích, které postavil Pavel Pachner v kopcovitém terénu s převážně jehličnatým lesem, kde byl místy náletový podrost, v části prostoru byly skalní útvary a pískovcové bloky. V ženách byla první Patricia Nieke (TUR) těsně před dvojicí Dorothea Müller (Post SV Dresden) a Kerstin Uiboupin (TU Dresden), v mužích vyhrál Moritz Döllgast (TUR) o půl minuty před Matoušem Fürstem (LLI), třetí s dalším minutou ztráty skončil Patrik Horák (TUR). Na startu bylo hodně přes tisíc závodníků.