YO!CAMP proběhl na Vysočině
30.8.2021 Jan Picek
Druhý ročník YO!CAMPu úspěšně proběhl v uplynulém týdnu od pondělí do neděle v RS Nesměř nedaleko Velkého Meziříčí.
YO!CAMP je formát, kdy se Metodická rada ČSOS snaží přivést a motivovat mladé lidi do specifických činností orientačních sportů jako je mapování, trénování, stavba tratí nebo organizace závodů. První ročník se konal v roce 2019 v Jizerských horách, letos se dějství přesunulo na Vysočinu poblíž Velkého Meziříčí do lokality, kde se konalo MČR na krátké trati v roce 2011. I když se kemp konal na konci prázdnin, počasí bylo spíše dost jarní, převládalo chladnější, průměrně bylo jen okolo 15°C, často účastníky potrápil i déšť.
Trio hlavních pořadatelů, Jana Kubátová, Alena Voborníková a Jan Picek na začátku představilo jejich cestu, zmínili pozitivní i negativní milníky v jejich kariéře. Navázal na ně Radim Hošek, který se soustředil zejména na zákulisí TV přenosů během letošního Mistrovství světa v OB, nebo Jan Exner. Ten zmínil, že orientační běh byl pro něj podstatným zdrojem energie a nápadů ve všech důležitých krocích jeho bohaté kariéry, zmínil také jeho pobyt při OH v Tokiu či jeho práci na Českém olympijském výboru nebo Právnické fakultě UK.
Alča Voborníková pak měla celý blok týkající se Tréninkové jednotky pro mládež - účastníci se dozvěděli, jak zpestřit tréninky nebo jaké hry do přípravy zařadit. Společně pak celá skupina vymýšlela další možné přístupy a alternativy různých her. Honza Picek pak prošel celou organizaci MS 2021 a zmínil důležité okamžiky, Janča Kubátová rozebrala covidová omezení. Další témata byla také neméně atraktivní: Jak využít metodický portál na maximum, Jak se vyznat a zapojit do struktury ČSOS nebo Jak na “rychlou” analýzu tréninků. Ostatně jedna analýza byla také přímo vytvořena (na vrstevnicovce, kterou si všichni účastníci mohli proběhnout v okolí RS Nesměř) a podrobně rozebrána včetně technických možností, Účastníky navštívil i mladý mapař, pořadatel i závodník Šimon Mareček (jeho tématem byla příprava tréninků a závodů v době covidové - Hejkal cup) nebo český reprezentant Pavel Kubát, který zhodnotil svoji úspěšnou kariéru. Účastníky čekal velmi dlouhý blok “Pořádání od A do Z”, kde zejména teoreticky, ale částečně i prakticky, nabídl pohled na pořádání závodů ze všech možných směrů. Jana Kubátová také podrobně rozebrala přípravu soustředění včetně praktických zkušeností a ukázek z táborů nebo soustředění, na kterých se podílela. Poslední dva dny YO!CAMP navštívila česká reprezentantka Adéla Indráková. Soustředila se na problematiku silového tréninku orientačních běžců, ale také zhodnotila svoji přípravu na letošní MS. Luděk Finstrle probral zákonitosti stavby tratí, zaměřil se zejména pro kategorie žáků a dorostu. Martin Klein vedl skupinu mapování, seznámil se základními pravidly i možnostmi programu OOMaper a nechybělo mapování přímo v terénu.
Celý YO!CAMP zakončil FotoRogaining a účastníci se po nedělním obědě rozjeli do svých domovů. Na jejich tváři byla vidět únava, ale také velké odhodlání se pustit do různých projektů ve svých klubech nebo v rámci oblastí. Někteří mají zájem se podílet i na svazových aktivitách v rámci komisí nebo rad. Další YO!CAMP by mohl proběhnout zase za dva roky.