Začíná mistrovství světa v OB ve Švýcarsku
10.7.2023 Petr Klimpl
39. světový šampionát v orientačním běhu proběhne od 12. do 16. července ve Švýcarsku.
Základní informace:
- Centrem mistrovství je Flims Laax.
- Na pořadu jsou jen lesní disciplíny. Poběží se pouze tři závody, v kterých se bude bojovat o cenné kovy.
- Ve středu 12. července začne program kvalifikací na krátkou trať, ve čtvrtek proběhne klasická trať ((bez kvalifikace), po pátečním dnu odpočinku je v sobotu finále krátké tratě a vše bude zakončeno neděleními štafetami.
- Šampionát bude mít stejnou cílovou arénou pro obě finále i pro štafety (aréna pro kvalifikaci krátké tratě je vzdálena jen pár kilometrů). Závodníci se budou ale setkávat s různými typy terénu; závody proběhnou v lesích s velkým počtem detailů (kamenné i vrstevnicové detaily kolem 1000 m n. m.), ale i v otevřeném horském terénu ve vyšší nadmořské výšce (karanténa pro klasickou trať je v horní stanici lanovky ve výšce 2200 m n. m.). Vybrané terény jsou velmi zajímavé.
- Kvalifikace krátké tratě se poběží v terénu, který vznikl největším sesuvem půdy, jaký byl kdy v Alpách zaznamenán. Předalpský terén s mnoha vrstevnicovými detaily, terénními a skalními útvary v nadmořské výšce 800 – 1100 m. Množství terénních tvarů a skalních detailů nude vyžadovat přesné čtení mapy. Jde o předalpský, otevřený a polootevřený les, převážně borovicový, kde je dobrá až velmi dobrá průběžnost občas s podrostem (kapradí). Do finále postoupí z každého kvalifikačního běhu 15 nejlepších a pak další tak, aby bylo ve finále zastoupeno co nejvíce zemí.
- Klasická trať bude v horském terénu, kde dominují strmé svahy, hluboká údolí přecházející v mírné kopce. Terén v nadmořské výšce 1000–2000 m n. m. je také ovlivněn velkým sesuvem půdy, kde jsou vrstevnicové a skalní detaily. Vegetací je vysokohorský, otevřený a polootevřený borový les, louky a pastviny. Je tam dobrá až velmi dobrá průběžnost místy. Ženy čeká trať o délce 11,0 km (510 m stoupání, 23 kontrol) s předpokládaným vítězným časem 82 minut, muži mají 14,0 km (680 m převýšení, 35 kontrol), čas vítěze by měl být 90 minut.
- Finále krátké tratě se poběží v předalpském terén s množstvím terénních detailů, kde je i množství skal a kamenů. Terén je v nadmořské výšce 950 – 1200 m nad mořem. Jsou tam kopce, některé mírné, některé hodně strmé. Terén bude vyžadovat přesné čtení mapy. Vegetace je předalpský, otevřený a polootevřený les, převážně borový. Průběžnost je dobrá až velmi dobrá, místy je kapradí a stromy ležící na zemi. Parametry tratí: ženy - 4,8 km, 180 m stoupání, 19 kontrol; muži - 5,9 km, stoupání 220 m, 22 kontrol. Očekávaný vítězný čas je v obou kategoriích 34 minut.
- Také závod štafet proběhne v terénu, který je ovlivněn největším sesuvem půdy, jaký byl kdy v Alpách zaznamenán. Předalpský terén s mnoha vrstevnicovými detaily, terénními i skalními útvary v nadmořské výšce 1000 – 1300 m. Vegetace je opět předalpský, otevřený a polootevřený les, převážně borový s dobrou až velmi dobrou průběžností. Muži i ženy běží tři úseky (ženy - 4,4 km, stoupání 280 m, 16 kontrol; muži - 5,5 km, 340 m stoupání, 20 kontrol), vítězné časy by měly být 105 minut.
- Na startu budou závodníci z 44 zemí (to zdaleka není rekord).
- Každá země může postavit maximálně vždy 3 muže a 3 ženy (navíc může startovat i úřadující světový a regionální šampion v dané disciplíně) a jednu štafetu.
- Na posledním lesním MS, které bylo v roce 2021 v Česku, vyhrála Tove Alexandersson (SWE) jak krátkou, tak i klasickou trať, tituly v mužích obhajují Matthias Kyburz (SUI) na krátké a Kasper Fosser (NOR) na klasické trati. Všichni tři jsou na startu i letos. Štafety před dvěma lety vyhrálo v obou kategoriích Švédsko.
- Českou výpravu vede šéftrenér reprezentace Jan Šedivý. Nominace: krátká trať - Vendula Horčičková, Tereza Janošíková, Denisa Kosová; Jonáš Hubáček, Daniel Vandas a Tomáš Křivda, klasická trať - Tereza Čechová, Vendula Horčičková, Tereza Janošíková a Tereza Kosová, Tomáš Křivda Miloš Nykodým a Martin Roudný. Nominace štafet bude oznámena den před startem závodu štafet.
- Česká reprezentace na posledních šampionátech na medaile nedosáhla (byť patří dlouhodobě k širší světové špičce), poslední česká medaile na MS se datuje rokem 2012.
- Kdo patří k favoritům? Těch je... Seveřané, Švýcaři, Britové a mnoho dalších (třeba Belgičan či Holanďanka), konkurence roste.
- Do širšího okruhu favoritů pak patří i naši - mezi okruh možných aspirantů lze zařadit především Tomáše Křivdu a Terezu Janošíkovou. A dobře běhá i české štafeta (ženy mají stříbro z loňského Mistrovství Evropy).
- Česká televize nebude letos přenášet závody přímým přenosem, každý den bude k dispozici to nejzajímavější z dění na MS (highlights).
- On-line sledování bude možné na webu IOF Orienteering.sports live page.
- Obvykle se v průběhu MS hodně schůzuje, letos tomu tak moc nebude. Žádný kongres, žádná prezidentská konference. Sejde se jen předsednictvo IOF a několik komisí.
- Web mistrovství světa je tady.