Závodem štafet skončilo MS juniorů v Norsku

10.7.2015 Petr Klimpl

Mistrovství světa juniorů v orientačním běhu v norském Raulandu skončilo závodem štafet.

Centrum bylo stejně jako na klasice v Skisenteretu.  Terén bude rozmanitý, od rovinatého s bažinami přes jemné detaily až po kopce v okolí lyžařského areálu, kde byly i lyžařské tratě, jinak opět v lese skoro žádné komunikace nebyla. Náročný terén svědčil Seveřanům.

V mužích se v půlce prvního úseku oddělil od pelotonu zbývajících Topi Raitanen a od té doby si běželi Fini svůj závod na čele. V cíli byli jasně první (zbývající dva úseky běželi Aleksi Niemi a Olli Ojanaho), jejich náskok před druhými Nory byl 1:23 min. Pro stříbro si doběhli Norové (béčko) v sestavě Hakon Christiansen, Anders Felde Olaussen a skvěle na třetím úseku běžící Markus Holter, kteří o 19 sekund předstihli obhájce titulu Švédy (Emil Granqvist, Erik Andersson, Simon Hector). Na čtvrtém místě v neredukovaném pořadí doběhlo áčko Norska, páté bylo béčka Švédska, šestá (4. v redukovaném pořadí) Francie, sedmé (5.) Rakousko, osmé béčko Finska, a devátém a desátém místě doběhly dvě štafety Švýcarska. A naši? Obhájcům stříbra se nedařilo. Na prvním úseku na několika kontrolách chybující Vojta Kettner nasbíral ztrátu 5 minut a předával na 19. místě, na druhém úseku Jonáš Hubáček bojoval, ale chyby v závěrečné části trati znamenaly, že ztráta české štafety narostla o dalších 5 minut (předávka na 20. místě). Na posledním úseku Patrik Horák přidal další 4 minuty ztráty na vítězné Finy, do cíle doběhl na 18. místě (což je v redukovaném pořadí až 13. příčka -  FIN, NOR, SWE, FRA, AUT, SUI, NZL, DEN, POL, GBR, ITA, AUS, CZE). Béčko rozbíhal Šimon Navrátil, předával na 46. místě se ztrátou více než 11 minut, na druhém úseku posunul Štěpán Mudrák náš tým na 28. příčku (+17:01), z posledního úseku přiběhl Matouš Fürst jako 24. (+25:53).

Českým juniorkám se dařilo o poznání lépe. Zatím naše nejlepší závodnice na šampionátu Tereza Nováková rozběhla úvod docela dobře (běžela ve druhé skupině), ale na 14. kontrole udělal velkou chybu a předávala na 19. místě se ztrátou přes 6 minut. Na druhém úseku předvedla výbornou stíhačku Gabriela Hiršová, předběhla řadu štafet, i když se v závěrečné pasáži nevyvarovala menší chyby, tak po velmi dobrém výkonu předávala na 9. místě se ztrátou šest a půl minuty. Bohužel na posledním úseku ztratila Anna Štičková na prvních dvou kontrolách pět minut, propadla se na 12. místo, pak odvedla velmi dobrý výkon, běžela na úrovni těch nejlepších, ale to stačilo pouze na konečné 9. místo (7. v redukovaném pořadí) s odstupem 11:32 min. za vítězným Švédskem.  V béčku na prvním úseku ztratila Petra Hančová přes 10 minut a na předávce byla 27. Velmi dobře běžela na druhém úseku Lenka Svobodová, která náš tým posunula na 19. příčce (+13:35). Marie Procházková z posledního úseku doběhla na 20. místě (+23:57). Prvním dvěma úsekům vlály Norky, jejich obě štafety běžely s poměrně velkým náskokem v čele. Na posledním úseku ale předvedla skvělý výkon Švédka Sara Hagström, posunula Švédky do čela a v cíli byla s velkým náskokem první, Švédky obhájily titul v sestavě Andrea Svensson, Johanna Oberg  a Sara Hagström. Dvě a půl minuty za Švédkami doběhly do cíle Švýcarky (Sofie Bachmann, Simona Aebersold, Sandrine Müller), pět sekund za nimi finišovalo zklamané dlouho vedoucí norské béčko (Heidi Martensson, Tonje Vassend, Marie Olaussen), čtvrté doběhly Finky, páté áčko Norska, šestá další štafeta Finek, na sedmém místě (5. v redukovaném pořadí) Polsko, osmé Dánsko (6.) a na devátém (7.) Česká republika.