Závody v oblastech pokračují
7.4.2022 Petr Klimpl
Druhý víkend v dubnu se na celostátní úrovni běží M ČR v nočním OB a závod Českého poháru a žebříčku A, závodní ruch ale v oblastech neustane. Připravena je řada oblastních závodů.
Sobota
V jižních Čechách připravili pořadatelé z SKP České Budějovice a z Orienteering Club České Budějovice dvě mistrovství oblasti. Oba závody mají centrum ve Sportovním areálu TJ Netolice. Dopoledne se běží sprint. Tratě postavil Marek Ševčík v prostoru, kde je městská a předměstská zástavba Netolic a její blízké okolí, terén je vertikálně členitý. Mapu Hradiště Netolice připravili Filip Hulec a Zdeněk Blabla. Na startu bude 150 závodníků. Odpoledne na stejném místě proběhne závod sprintových štafet. Tratě pro třicítku přihlášených štafet postavil Lubomír Hošek opět v městské a předměstské zástavbě a jejím blízkém okolí na mapě Netolice pod Peklem (autoři Filip Hulec a Zdeněk Blabla).
V Ještědské oblasti proběhne Mistrovství Ještědské oblasti ve sprintu za pořadatelství TJ Stadion Nový Bor a KOB Kamenický Šenov. Pro téměř 500 přihlášených závodníků je připraveno centrum ve sportovní hala TJ Jiskra v Novém Boru. Poběží se na mapě Nový Bor západ, kterou mapovali Petr Beránek a Jaroslav Lamač. Stavitel tratí Jan Hnízdil měl k dispozici terén, kde je městská zástavba a městská zeleň.
Východočeský pohár pokračuje pátým kolem. Oddíl orientačního běhu TJ Loko Česká Třebová připravil klasickou trať s centrem v areálu Peklák v České Třebové. Poběží se na mapě Peklák (autor Jan Potštejnský). Luděk Pilgr a Anna Kovářová postavili tratě v kopcovitém terénu s hustou sítí komunikací, les je převážně dobře průběžný, místy je ale podrost. V okolí lyžařské sjezdovky je velmi hustá síť cyklostezek Bike parku. Přihlášeno je přes 600 závodníků.
Na Vysočině pořádá Sportovní klub Chotěboř dva závody v Sobíňově. Na oba závody jsou přihlášeny tři stovky závodníků. Dopoledne je Mistrovství oblasti Vysočina ve sprintu. Připravena je mapa Sobíňov (mapovali Alena Voborníková a Jan Picek), tratě postavila Alena Voborníková v městské zástavbě, kde je částečně svažitý terén. Odpoledne je žebříčková krátká trať. Mapu Bílecký les mapoval Jan Picek, který postavil i tratě v typicky vysočinském terénu, který je porostově rozmanitý a kde jsou občasné skalní útvary.
Společný žebříček Moravskoslezského kraje a Hanácké oblasti pořádá Sportovní klub orientačního běhu Ostrava. Poběží se v lese mezi obcemi Koblov, Antošovice, Šilheřovice, Markvartovice, Ludgeřovice a Petřkovice na mapě Juliánka (mapovali a revidovali: J. Juřeník, T. Vavřík, J. Panna, V. Petr, J. Hostaš). Tratě pro čtyři stovky přihlášených závodníků staví Tomáš Berger v mírně zvlněném členitém terénu s údolíčky, vodními a podmáčenými plochami, v prostoru se nachází pozůstatky po zákopech a protitankových zátarasech, zbytky pohraničního opevnění, jámy a jemné rýhy, středně hustá pravidelná síť cest, většinou výborná průběžnost a viditelnost.
Dvě stovky závodníků jsou přihlášeny na Mistrovství Valašské oblasti na krátké trati, které pořádá dvojice pořadatelů GIGANT Orienteering a KČT-OB Holešov. Centrem závodu je Myslivecká chata v Přílepech. Mapu Široká alej připravil Roman Zbranek. Stavitel Martin Kunz měl k dispozici středoevropský terén, který je hůře průběžný, je svažitý s množstvím cest, pěšinek, hustníků a porostových detailů.
Jihomoravský žebříček má na pořadu klasickou trať, kterou pořádá pro necelých 400 přihlášených závodníků Vysokoškolský sportovní klub MENDELU v Brně s centrem v Brně-Žebětíně. Tratě staví Zdeněk Mazal na mapě od Evžena Cigoše a Zdenka Lenharta ve smíšeném lese, který je členitý a místy poměrně kopcovitý terén, je bohatý na terénní i porostové detaily; průchodnost kolísá od výborné až po ztíženou, místy je sezónní podrost.
Neděle
Po skončení závodu Českého poháru a žebříčku A ve Struhařově pořádá USK Praha ve stejném terénu krátkou trať Pražského a Středočeského žebříčku. Tratě staví Jan Němeček na mapě 2 Rybníky – jih (kopcovitý až mírně zvlněný terén, ve 2/3 prostoru velké množství situačních detailů – kameny, balvany, skály a skalky, skupiny kamenů, varpy, převážně říčanská žula; porosty jsou různorodé – listnaté (zejména buky) a jehličnany místy s náletovými hustníky). Přihlášeno je přes 1000 závodníků.
Další závod žebříčku Moravskoslezského kraje připravuje opět Sportovní klub orientačního běhu Ostrava. Běží se krátká trať s centrem v areálu ředitelství společnosti Ostravské městské lesy a zeleň v Ostravě-Zábřehu. Prostorem závodu je Bělský les (rovinatý tern, kde je příměstský les, v jižní části jsou členitá a hluboká údolí, větší množství jam a prohlubní, hustá pravidelná síť cest a pěšin, místy obtížný podrost, viditelnost většinou dobrá). Mapu Bělský les 2022 připravil Tomáš Vavřík, který i postavil tratě. Přihlášeno je téměř 300 závodníků.
Podrobnosti o závodech najdete v IS ORIS.