Zlaté double Pardubic

19.5.2024 Petr Klimpl

Nedělní Mistrovství ČR sprintových štafet hostily Moravské Budějovice. Mistrovský titul získaly štafety OK Lokomotiva Pardubice, jak v kategorii dospělých, tak i v dorostu.

Závod stejně jako sobotní šampionát ve sprintu uspořádal oddíl orientačního běhu TJ Spartak první brněnská. Čtyřčlenné štafety (dvě ženy a dvě muži) čekala mapa Sprintové štafety (část mapy Moravské Budějovice) od autora Zdeňka Rajnoška. Libor Zřídkaveselý postavil tratě s řadou voleb v městské zástavbě, ve sportovním areálu, v areálech základních škol, na koupališti, v zámku a jeho okolním parku. Závod se vydařil, k velmi dobré organizaci přispělo i solidní počasí, nepršelo a postupně se nebe úplně vyčasilo.

Dospělí

Závody dospělých byly dost dramatické. Na prvním úseku králova Barbora Matějková (TUR 1), která přiběhla s náskokem 12 sekund před štafetou KAM (Anna Karlová), třetí předávala štafeta PHK A (Adéla Vandasová) s odstupem 23 sekund, těsně následovaly týmy TUR 2, SHK, další 20 sekund ztráty měly štafety LPU 2, LPU 1 a PHK 1.

Na druhém úseku se do čela posunula štafeta KAM zásluhou Jana Gajdy, výborný výkon podal v dresu LCE Martin Roháč, který tento tým posunul na druhé místo se ztrátou jen 10 sekund, třetí předával Ondřej Metelka (PHK 1) společně s Tomášem Křivdou, který po skvělém výkonu posunul štafetu CHC o 20 míst(!), pátá byla štafeta LPU A (Tomáš Kubelka) s odstupem 25 sekund za vedoucím týmem, dalších 10 sekund ztrácela na 6. místě štafeta TUR (Jeroným Kamenický).

Na třetím úseku ztratila vedení štafeta KAM (Jakub Glonek), jako první doběhl na předávku Jonáš Hubáček (LCE), nejlepším časem na úseku se na druhé místo posunul Martin Roudný (LPU 1), který na vedoucí pozici ztrácel 6 sekund, Jakub Glonek měl odstup 16 sekund. Dvojice Daniel Vandas (PHK 1) a Kryštof Hájek (TUR 1) měla ztrátu přes minutu, další týmy pak skoro tři minuty.

Na posledním úseku šla hned v úvodu do vedení Jana Peterová (LPU 1) a nejlepším časem na úseku doběhla štafetě OK Lokomotiva Pardubice (Michaela Srbová, Tomáš Kubelka, Martin Roudný, Jana Peterová) pro zlato. Se ztrátou 29 sekund doběhla do cíle na druhém místě Vendula Horčičková ve štafetě LCE (předchozí úseky běželi Michaela Dittrichová, Martin Roháč a Jonáš Hubáček). Dalších 29 sekund byl odstup bronzové štafety KAM (Anna Karlová, Jan Gajda, Jakub Glonek a Lucie Semíková). Souboj o čtvrté místo rozhodla pro PHK Denisa Kosová, na pátém místě skončil tým TUR 1 a šestá byla štafeta ZBM.

Dorost

Také v závodě dorostu byla nejúspěšnější štafeta OK Lokomotiva Pardubice. Na prvním úseku doběhla Terezie Šmídová těsně třetí za vedoucí dvojicí DKP a SJI, na druhém úseku vybojoval Vladimír Srb skoro minutový náskok, na třetím úseku pronásledovatelé náskok Filipa Hanuše trošku zmenšili, ale na posledním úseku Kateřina Švíglerová nedala soupeřkám šanci a doběhla do cíle s náskokem více jak minuty. Druhé místo obsadila štafeta PGP (Barbora Štemberová, Eliáš Kosák, Jiří Zápotocký a Kateřina Štěpová), která se na prvních třech úsecích pohybovala v závěru první desítky, ale skvělý výkon finišmanky Štěpové ji vynesl stříbro. Na třetím místě skončila štafeta ZBM (Eliška Tomanová, Martin Bulička, Tomáš Urbánek a Rea Coufalová), v které zaujal především výkon Urbánka na třetím úseku, kde dosáhl nejlepšího času ze všech dorostenců.

1. LPU 1 OK Lokomotiva Pardubice            60:54
 2. PGP 1 SK Praga                           62:01     + 1:07
 3. ZBM 1 SK Brno Žabovřesky                 62:21     + 1:27
 4. ZTC 1 Západočeské sportovní centrum OB   62:27     + 1:33
 5. TBM 1 KOS TJ Tesla Brno                  62:34     + 1:40
 6. VLI 1 Slavia Liberec orienteering        62:38     + 1:44
 7. DKP 1 Oddíl OB Kotlářka                  63:23     + 2:29
 8. SJC 1 Sportcentrum Jičín                 63:36     + 2:42

Výsledky závodu jsou na stránce závodu v IS ORIS.