Zvěřinová a Vandas nejlepší na Advantě

6.8.2017 Petr Klimpl

Další z letních třídenní závodů - Advanta cup 2017 - proběhly v závěru prvního srpnového týdne u Teplic nad Metují. Vítězství si odnesli Martina Zvěřinová a Daniel Vandas.

Pořadatelé z KOB Dobruška využili mapy z M ČR na krátké trati před třemi lety (ve stejných terénech se už běžel i předchozí ročník Advanty před dvěma lety). O běhání v těchto skalnatých terénech byl velký zájem - na startu bylo přes 1200 startujících.

První etapou (...horolezecká...) byla krátká trať v pátek odpoledne, běželo se na mapě Lada (1:5000) v kopcovitém skalním městě, kde byl čistý, běhavý les místy se sníženou viditelností. V mužích vyhrál junior Daniel Vandas, více jak minutu za ním zaostal dorostenec Tomáš Křivda, třetí místo (s další minutou ztráty) obsadil Michal Horáček. V ženách byla nejlepší Tereza Čechová, půl minuty ztráty měla druhá Martina Bochenková, 12 sekund za ní doběhla třetí Kamila Gregorová.

Sobotní druhá etapa (...horoběžecká...) byla opět krátká trať na mapě Lada - jih (1:5000) v kopcovatém skalním městě, v čisté a běhavém lese místy se sníženou viditelností, část byla i na loukách louky a remízcích. V ženách si pro vítězství s minutovým náskokem doběhla Martina Zvěřinová, druhá skončila Karolína Teplá, 11 sekund za ní skončila vítězka páteční etapy Tereza Čechová. V mužích bylo na prvních dvou místech pořadí stejné jako v první etapě - vyhrál Daniel Vandas před Tomášem Křivdou (rozdíl mezi nimi byl minuta a půl, třetí doběhl Tomáš Udržal.

Závěrečná nedělní třetí etapa (... i tady jsou skály...) byla klasická trať s intervalovým startem na mapě Borek (1:10000), tratě byly postaveny v čistém kopcovatém lese, byly tam kameny a skalky, ale i hustníky všech průběžností. V ženách s velkým náskokem (přes 4 minuty) vyhrála Kamila Gregorová, druhé místo obsadila Martina Zvěřinová a třetí Karolína Teplá. V mužích slavila úspěch zkušenost, první dvě místa obsadili závodníci ve veteránském věku, vyhrál Michal Horáček, jen 4 sekundy za ním doběhl Palo Bukovac, skoro dvě minuty ztráty měl Kuba Dragowski.

Pořadatelé vyhodnotili celkové pořadí systémem žebříčku (časy převedli na body). V ženách si vítězství odnesla Martina Zvěřinová před Terezou Čechovou a Kamilou Gregorovou, v mužích jasně vyhrál Daniel Vandas, druhé místo obsadil Michal Horáček a třetí byl Tomáš Křivda.